שגריר ישראל לאו"ם בריאיון: "מדינה פלסטינית לא תקום בכפייה"

שעות ספורות לפני קבלת הצעת השדרוג הפלסטינית בעצרת הכללית, הטיח רון פרושאור ביקורת נוקבת במדינות אירופה שתמכו במהלך וקרא לאבו-מאזן לחדול ממהלכים חד-צדדים: "הדרך היחידה היא לחזור לשולחן המשא-ומתן"

מיד אחרי שיושב-ראש הרשות אבו-מאזן יישא את דבריו בעצרת הכללית ורגע לפני הניצחון שצפויה לגרוף הצעתו להכיר בפלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה, ייעלה אל דוכן הנואמים שגריר ישראל לאו"ם, רון פרושאור. בריאיון מיוחד שהעניק לחדשות 2, שעות לפני ההצבעה, הוא הזהיר את הפלסטינים מפני השלכות שליליות של המהלך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילת הריאיון עמו, ביקש פרושאור להעביר מסר למדינות אירופה שבמרכזו האשים כי תמיכה ביוזמה הפלסטינית תזיק לתהליך השלום. "יש שם מי שבאמת חושב שבאקט הסימבולי הזה ניתן לחזק את אבו-מאזן", הוא אמר - והוסיף: "האמת היא שמה שיקרה הוא שבמקום לקרב בין הצדדים, הם ייגרמו רק לריחוק. התמיכה היא הענקת פרס לטרור, למי שאינו מקיים הסכמים חתומים - והכי חשוב: למי שמנסה לברוח ממשא-ומתן ישיר".

על השלכות המהלך בפועל אמר השגריר הישראלי לאו"ם: "גם באירופה מבינים שהיוזמה הזאת תגרום לפלסטינים ללכת לאחור ולא קדימה. אין לו משמעות פרט להיותו סימבולי - מכיוון שבשטח, לא ישתנה דבר".

"אין התייחסות לצרכי הביטחון של ישראל"

נוסף על כך, הוא מחה על היעדרן של סוגיות בעלות חשיבות עליונה מהתכנית ואמר: "בהחלטה הזאת אין דבר וחצי דבר שמתייחס לצרכים הביטחוניים של ישראל או שנוגע להכרה בה כמדינת הלאום של העם היהודי. היא גם לא כוללת קבלת אחריות של הרשות הפלסטינית על הנעשה בתוכה ומסביבה".

בסיכום דבריו, הביע פרושאור תקווה כי אבו-מאזן ייזנח את הניסיונות לגרוף הישגים באופן חד-צדדי וישוב לשולחן הדיונים עם נציגי ישראל: "מה שחשוב להגיד לו זה שלמרות שמדובר בתהליך מתסכל ובעבודה קשה, אין דרך אחרת זולת משא-ומתן ישיר. מדינה פלסטינית לא תקום באמצעות בינאום הסכסוך וכפייה חיצונית".