המבצע בעזה הופסק מחשש למשבר אזורי

ראש השב"כ הזהיר את בכירי הדרג המדיני כי כניסה קרקעית לרצועה תסכן את המשך קיום הסכמי השלום עם מצרים וירדן. לחדשות 2 נודע כי בניסיון להביא להפסקת אש הציעו האמריקנים לקיים שיחה בין רה"מ נתניהו לנשיא מורסי, אולם האחרון דחה זאת על הסף

יממה לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת האש בין ישראל לחמאס, שהביאה את מבצע "עמוד ענן" אל קצו, הולכת ומתבהרת תמונת המצב שהביאה של ראשי הדרג המדיני להחליט לעצור את הלחימה - חרף קולות הביקורת הנוקבת שנשמעו מקרב ציבורים רבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לחדשות 2 נודע כי שיקול מרכזי שעמד מאחורי קבלת ההכרעה התבסס על מסרים שקיבל ראש המוסד, תמיר פרדו, מקהיר ומוושינגטון - שלפיהם כניסה קרקעית של צה"ל לרצועת עזה לסכן את המשך יחסי השלום בין ישראל למצרים וירדן ואת קיום ההסכמים בין המדינות.

נוסף על כך, נודע כי תוך כדי התגבשות מתווה הפסקת האש ביקשו האמריקנים ליזום שיחה בנושא בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין נשיא מצרים, מוחמד מורסי - אולם האחרון דחה על הסף את האפשרות והסיר את ההצעה מעל סדר היום.

על רקע הדברים, כשהשקט המתוח ביישובי עוטף עזה נשמר, החל ראש המוסד פרדו לנהל את המשא-ומתן העקיף בין ישראל לחמאס. הוא ילווה בשורת בכירים ומומחים משב"כ ומצה"ל.

הערב: הפרה ראשונה של הפסקת האש

בזמן שבישראל נמשכים המאמצים לשוב לשגרה אחרי שמונת ימי המבצע המבצע, נרשמה כבר הערב הפרת סדר ראשונה מאז הוכרזה הפסקת האש.

בגלי צה"ל דווח כי כ-200 פלסטינים הפגינו מול מחנה הפליטים קרארא והתקרבו לפרצה בגדר המערכת שסמוך לה הוצבו חיילים.

ארבעה מבין המפגינים הצליחו לחצות את הגדר, נכנסו לתחומי ישראל והניפו את דגל פלסטין. לוחמי צה"ל פתחו באש לאוויר כירי אזהרה, מה שהביא לסיומה של ההתפרעות במקום.