אירן מתרברבת: "ישראל למדה לקח שלא תשכח"

ברפובליקה האסלאמית עקבו בדריכות אחר הצגת התכלית של צה"ל במבצע "עמוד ענן" - בידיעה שביום מן הימים היכולות הללו עשויות להיות מופנות כלפי מתקני הגרעין שלה. הבוקר, שעות לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת האש, התרברב סגן שר החוץ האירני: "האויב הציוני למד לקח, הוא נקט אסטרטגיה שגויה". הבוקר: אזעקת שווא בעוטף עזה

באירן עקבו מקרוב אחר התנהלות מבצע "עמוד ענן" - בידיעה שייתכן שמדובר ב"חזרה גנרלית" של ישראל לקראת מבצע צבאי נרחב נגד מתקני הגרעין של הרפובליקה האסלאמית. לאורך המבצע פרסמו בכירים אירנים הודעות תמיכה בלתי מסתייגות ב"התנגדות בעזה", ואף הודו כי הטכנולוגיה של המומחים האירנים סייעה בפיתוח טילי ה"פאג'ר 5" שנורה לעבר יישובי הדרום והמרכז במהלך המבצע.

הבוקר, שעות בודדות לאחר כניסתו לתוקף של הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס, מתרברבים בטהרן ומצהירים כי ישראל תחשוב פעמיים לפני מבצע נוסף ברצועה. "אירן מברכת על הניצחון הנוסף של ההתנגדות הפלסטינית על ישראל", אמר הבוקר חוסיין אמיר עבדול להיאן, סגן שר החוץ האירני לענייני ערב ואפריקה. "ההתנגדות בפלסטין לימדה את האויב הציוני לקח אותו הוא לא ישכח".

בדברים שפורסמו בסוכנות הידיעות האירנית הרשמית, אירנ"א, הוסיף אל-להיאן: "היישות הציונית ניסתה לכפות על תבוסותיה באמצעות תקיפותיה הפחדניות על עזה...היא נקטה אסטרטגיה שגויה לחלוטין בפשעיה אלו - וחזרה בה". לדבריו, המשטר הציוני מאוכזב מכך שלא הצליח לשבור את ההתנגדות - ועל כן חיפש כיצד להשיג סיכום מהיר.

הבוקר, 12 שעות אחרי כניסת הפסקת האש לתוקפה, שבה להישמע אזעקת צבע אדום ביישובי עוטף עזה. כעבור מספר דקות התברר כי מדובר באזעקת שווא.

רוצים לקבל עדכונית נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמש, דקות אחרי שבכירי הדרג המדיני בישראל הודיעו על סיומו של מבצע "עמוד ענן", כינס ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, מסיבת עיתונאים בקהיר - שבה הציג את הסכם הפסקת האש עם ישראל כניצחון של ארגונו. בהתאם לכך, יצאו המוני פלסטינים לרחובות הרצועה לחגוג את "תבוסת" צה"ל.

"המתקפה של ישראל על עזה הסתיימה באופן כזה שהיא מהווה אבן דרך נוספת בדרך לתבוסתה", אמר משעל לעיתונאים. "מי שהיה הראשון לשבור את הפסקת האש הקודמת הוא הצד הישראלי, שהחל בתוקפנות. ההתנגדות ובני עמנו סיפק לכך מענה הולם".

המניע להפסקת האש, לטענת משעל, היה "המכה שספג האויב מהעם שלנו, שאילצה את הציוניים להיכנע לתנאים שהציבה ההתנגדות. המעורבות של מצרים לא הייתה בעוכרינו ולא כללה הפעלה של לחץ עלינו, אלא הייתה אחראית ביותר".

שבחים נוספים חלק משעל לשלטון האייתולות: "הנשק שבאמצעותו נלחמנו יוצר בחלקו בעזה, אבל היתר סופק לנו מאירן שתמכה בנו וחימשה אותנו. מה שקרה בימים האחרונים הוכיח כי המאבק צריך אומנם לכלול היבטים פוליטיים ודיפלומטיים, אך ההתנגדות היא החלק העיקרי בו".