קלינטון לנתניהו: "פועלים למנוע הסלמה"

מזכירת המדינה האמריקנית הגיעה הערב לירושלים, ובהצהרה משותפת עם ראש הממשלה רמזה כי בוושינגטון מוסיפים להתנגד לפעולה קרקעית בעזה. בתוך כך התקשר אמש המלך עבדאללה לנתניהו והפציר בו להימנע מכניסה קרקעית לה יהיו השלכות קשות לדבריו. במקביל לדיפלומטיה: חיל האוויר המשיך בלילה לתקוף יעדים בעזה

אחרי שמזכ"ל האו"ם כבר החל את ביקורו באזור, נחתה הערב בישראל מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון. עם הגיעה לירושלים ערכה מסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלאחריה פנו השניים לדיון בגיבוש שיוכל להביא את מבצע "עמוד ענן" לסיומו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני רוצה להודות לך באופן אישי על התמיכה ב'כיפת ברזל' שמצילה חיים", פתח נתניהו את דבריו. "בימים האחרונים אנו מתמודדים עם טרוריסטים שמנסים להגביר, עד כמה שניתן, את הפגיעה באזרחי ישראל. אנחנו, לעומת זאת, פועלים לצמצם למינימום האפשרי את הפגיעה באזרחים חפים מפשע".

בהמשך, הבהיר נתניהו כי "אף מדינה לא תסבול ירי מתקפות טרור כאלה. אם קיימת אפשרות להשיג הסכמה בדרך דיפלומטית, אנו מעדיפים זאת. אם לא - אני בטוח שאת מבינה שישראל תנקוט כל פעולה שתהיה דרושה כדי להגן על אזרחיה". 

קלינטון: "המטרה העיקרית שלנו - לגבש הסדר"

מזכירת המדינה קלינטון, שדיברה אחרי נתניהו, אמרה: "הנשיא אובמה ביקש להביא לכאן מסר ברור שלפיו לארצות הברית מחויבות בלתי מעורערת לביטחונה של ישראל, ועל כן אנו מנסים למנוע הסלמה באזור".

באשר להתרחשויות באזור בימים האחרונים אמרה קלינטון: "התקפות הטילים של חמאס על אזרחי ישראל חייבות להיפסק. המטרה העיקרית שלנו היא לאתר הסדר שיאפשר להשיב לאזור את השקט ולשני הצדדים לחיות בשלום".

היא חתמה את דבריה בכך ש"המשבר הנוכחי הוכיח את הנחיצות באיתור פתרון רחב ובר-קיימא. ארצות הברית תעבוד עם שותפיה בישראל ובמדינות האחרות באזור, כדי להבטיח את ביטחונם של תושבי ישראל. כל תושבי האזור צריכים לחיות בשלום".

בתוך כך, התקשר מוקדם יותר הערב גם עבדאללה מלך ירדן כדי להזהיר את ראש הממשלה נתניהו מפני כניסה קרקעית של כוחות צה"ל לרצועת עזה. על פי הדיווחים רמז בכך עבדאללה על ההשלכות של מהלך כזה על עתיד היחסים בין המדינות.

"חמאס ינסו להראות שהם כל יכולים"

אחרי דיווחים חוזרים ונשנים על הפסקת אש בין ישראל לארגוני הטרור ברצועה שתוכננה, לכאורה, להיכנס לתוקף עוד בלילה - הבהירו אמש בחמאס כי המגעים בנושא שנערכו בקהיר טרם הניבו פרי. במקביל, פגע חיל האוויר במבנה הממשל (הסראיה) בעיר עזה.

במקביל למאמצים הדיפלומטיים, חיל האוויר ממשיך לתקוף בעזה: מטוסי החיל תקפו בשעות הלילה ואמש מנהרות תת-קרקעיות ברפיח ששימשו להברחת גז. פלסטינים דיווחו כי להבות ענק ועשן כבד היתמרו שם.

גורם צבאי הזהיר הערב כי מטחי הרקטות, שנורים כמעט ללא הרף, רק יסלימו. "ההערכה היא שחמאס והג'יהאד האיסלאמי יגבירו את האש כדי להראות שהם חזקים וכל יכולים", אמר אותו גורם - שהבהיר כי עם זאת, "האמת היא שמוטתנו אותם ואנו ממשיכים לעשות זאת בנחישות".

מבצע "עמוד ענן" - היום השביעי:

הרגיעה ירדה מהפרק, המבצע נמשך

חוסל אחראי לירי הרקטות לאילת

רקטה פגעה ישירות בבניין בראשל"צ

מזכ"ל האו"ם: "להפסיק את הטרגדיה"

הבוקר: מטח של 16 רקטות לבאר שבע

ארה"ב סיכלה הצהרה במועצת הביטחון

דיווח מצרי: הפסקת אש - בתוך שעות

ארה"ב נערכת לפינוי אזרחיה מישראל

גלעד שליט על המבצע: "לבי עם החיילים"