אובמה נגד מבצע קרקעי בעזה: "עדיף בלי"

נשיא ארה"ב מביע תמיכה בהחלטה הישראלית לצאת למבצע, אך מבהיר כי הוא מתנגד למהלך קרקעי ברצועה. "אם ניתן יהיה להפסיק את הירי ללא פלישה קרקעית - עדיף בלי", אמר במהלך ביקור בתאילנד

אובמה. מתנגד (רויטרס)

התייחסות פומבית ראשונה של נשיא ארצות הברית ברק אובמה למבצע "עמוד ענן": במסיבת עיתונאים שכינס אחר הצהריים עם ראש ממשלת תאילנד, הביע הנשיא האמריקני התנגדות לפעולה קרקעית של צה"ל, אך הביע תמיכה בעצם קיום המבצע נגד ארגוני הטרור ברצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הציפייה של ישראל שלא יירו עליה היא לגיטימית לחלוטין", אמר אובמה, כשלצדו ניצבת ראש הממשלה. "אם ניתן יהיה להשיג את המטרה הזאת ללא פלישה קרקעית - עדיף בלי".

במקביל, נמשכים המגעים האינטנסיביים מצד מצרים, טורקיה וקטאר להגיע להפסקת אש. שגריר מצרים ברשות הפלסטינית, יאסר עותמאן צוטט בביטאון חמאס בצהריים אומר כי מדינתו משקיעה "מאמצים כבירים להפסקת התוקפנות על עזה".

מורסי נפגש עם משעל

בצהריים נפגשו שוב ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל עם נשיא מצרים מוחמד מורסי. במקביל שוחח מורסי עם ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה.

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן גינה את מבצע צה"ל ברצועת עזה. "מה מבקשים מאיתנו? להורות לחמאס להפסיק את ירי הרקטות", אמר. "האם חיי ישראלים שווים יותר מאלו של העזתים? אנחנו רוצים צדק. התקיפות צריכות להיפסק באופן הדדי".

ארדואן המשיך לתקוף: "ישראל עשתה את אותו הדבר ב-2008, לפני הבחירות. הפעם לא מדובר ב-2008, זוהי שנת 2012. התנאים שונים כעת". ראש ממשלת טורקיה מתח גם ביקורת על המוסדות הבינלאומיים והביע ספק באשר ליכולותיהם לכפות הפסקת אש. "איני מצפה יותר מדי מהאו"ם", אמר.

הרמטכ"ל גנץ: להגביר את קצב התקיפות

לצד הניסיונות להגיע להפסקת אש, מבהירים בצה"ל כי נמשכת הפעילות בנחישות כדי לפעול ולפגוע בפעילי הטרור ומגבירים את האש והתקיפות על רצועת עזה.

בשעות הצהריים קיים הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ הערכת מצב עם בכירים בצה"ל בקריה בתל אביב, בה הנחה להמשיך ולפגוע בתשתיות ובפעילים מרכזיים, וכן להגביר את קצב התקיפות. הרמטכ"ל ציין בהערכת המצב את ה"פעילות המצוינת של מערך ההגנה האווירית" ואת "חוסנו של העורף הישראלי".

מוקדם יותר סייר גנץ בשטחי ההיערכות של צה"ל בדרום הארץ ובחן את מוכנות הכוחות לכל תרחיש. במהלך הסיור הוא נתן הנחיות להמשך.

הבוקר תקף צה"ל בין השאר את "סראיא", מחנה אימונים מרכזי ומפקדת טרור של חמאס. "זו פגיעה משמעותית מאוד, זה כמו הקריה שלהם במושגים שלנו", סיפר גורם צבאי.

"עמוד ענן" - סיקור מלא:

אזעקה ושני יירוטים מעל גוש דן

חמאס: "פגענו בסטי"ל ישראלי מול חופי עזה"

השר יעלון: יש מגעים להפסקת אש

צפו: תקיפת משגר סמוך למסגד

עלות המבצע: רבע מיליארד שקלים

יומן מבצע: היום החמישי של "עמוד ענן"

בן 72 במיל': "תוך חצי שעה בבסיס"

נתניהו: המבצע נמשך, ערוכים להרחיבו