נשיא המדינה פרס בריאיון מיוחד: "הפסקת אש לא נראית מעשית"

נשיא המדינה מאשים את החמאס בכך שלא קיבל את תנאי מצרים להפסקת אש ומעריך כי לא צפויה רגיעה בקרוב. לדברי הנשיא בין החמאס לשלטון האחים המוסלמים במצרים חילוקי דעות רבים. "מורסי מנסה למלא תפקיד אחראי", חושף פרס. "אנחנו מעריכים את ניסיונותיו"

כשברקע נמשך ירי הרקטות לעבר יישובי הדרום, מעריך נשיא המדינה שמעון פרס בריאיון לחדשות 2 כי הצדדים עוד רחוקים מלהגיע להסכם הפסקת אש ומפנה אצבע מאשימה לעבר החמאס על שלא הסכים לקבל את התנאים שהוצעו על ידי מצרים. "הפסקת אש לא נראית ברגע זה מעשית", אומר הנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פרס חשף כי לא התקבלה עדיין פנייה רשמית לישראל במטרה להגיע להסכם, אך הסביר זאת בכך שחמאס לא קיבל את תנאי המצרים. "אני חושב שהם לא הסכימו בניהם", הבהיר פרס. "ישראל הודיעה מה מטרותיה היא אמרה להחזיר את ההרתעה ולהפסיק את האש, היא לא טיפסה על סולמות גבוהים".

"אנשים בדרך כלל מאשימים את ישראל אבל החמאס הוא שדחה את ההצעה של הנשיא המצרי, ראש הממשלה הטורי ונציג קטאר", הסביר הנשיא פרס. "זה מראה את חוסר ההיגיון והתבונה של אנשי חמאס".

הנשיא הפתיע ושיבח את ניסיונותיו של נשיא מצרים מוחמד מורסי להגיע להסכמה בין ישראל לארגון הטרור העזתי. "מסתבר שמורסי מנסה למלא תפקיד אחראי, דבר שלא היה צפוי קודם לכן", הדגיש פרס. "אנחנו מעריכים את העובדה שהוא מנסה להשיג הפסקת אש. מצרים היא ארץ גדולה הוא נבחר כדין ואנחנו מכבדים את תוצאות הבחירות עוקבים אחר מאמציו להביא להפסקת אש".

פרס על פעולה קרקעית: "לא טוב לדון בעניינים מבצעיים בטלוויזיה" 

בימים האחרונים גם הנשיא פרס נרתם למערכה בזמן מבצע "עמוד ענן", והוא מייצג את ישראל בעיקר בזירה ההסברתית. הוא מקפיד להסביר לתקשורת הזרה על ההבדלים הניכרים בין פעולות צה"ל לבין הירי לעבר יישובי הדרום. "החמאס יורה על ילדים, אמהות ואזרחים", הדגיש. "צה"ל מקפיד שלא לפגוע בילדים ובנשים, זה דבר שאינו פשוט כשהם מחביאים את נשקם ומסתתרים בבתים ובמסגדים".

הנשיא סירב להתייחס לאפשרות שצה"ל ייאלץ להיכנס לרצועת עזה ולפעול קרקעית. לדבריו, אין לדון בתקשורת האפשרויות הפעולה הצבאיות. "לא טוב לדון בעניינים מבצעיים בטלוויזיה בעת מלחמה", הסביר. "לא צריך לומר לאויב מה אנחנו הולכים לעשות, אני לא רואה בכך שום תועלת".

ביום שישי האחרון נשמעה לראשונה אזעקה גם במרחב ירושלים. הנשיא סיפר על החוויה יוצא הדופן ועל הצורך להישמע להוראות פיקוד העורף ולתפוס מחסה. "המאבטחים שלי אמרו שאני מוכרח ללכת למקלט ולא רציתי להפר את הפקודות", הוא משחזר. "זאת לא הפעם ראשונה שאני חווה אזעקות".

"עמוד ענן" - סיקור היום החמישי למבצע:

אזעקה ושני יירוטים מעל גוש דן

חמאס: "פגענו בסטי"ל ישראלי מול חופי עזה"

השר יעלון: יש מגעים להפסקת אש

צפו: תקיפת משגר סמוך למסגד

עלות המבצע: רבע מיליארד שקלים

יומן מבצע: היום החמישי של "עמוד ענן"

בן 72 במיל': "תוך חצי שעה בבסיס"

נתניהו: המבצע נמשך, ערוכים להרחיבו