חשש בארה"ב: הסלמה תשחק לידי חמאס

העיתון "ניו-יורק טיימס" דיווח הלילה כי למרות תמיכתו הגורפת של נשיא ארצות הברית ברק אובמה במבצע "עמוד ענן", מתברר כי בכירי ממשל אמריקניים הביעו את חששם מפני התעצמות הפעולה הצבאית ואף דחקו בעמיתיהם הישראליים שלא להחריף את הפעולה בעזה. במקביל, שוחח אובמה עם נתניהו ודן עמו בהמשך התנהלות המבצע ברצועה

לאחר שהלילה שוחחו ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארצות הברית ברק אובמה על התנהלות מבצע "עמוד ענן", הביע האחרון את תמיכתו בזכותה של ישראל להגנה עצמית. אך כעת, משגוברים הדיווחים לגבי כניסה קרקעית אפשרית של צה"ל לרצועת עזה - דיווח העיתון "ניו יורק טיימס" כי בכירי ממשל אמריקניים הביעו את חששם מפני מהלך שכזה, שיביא, לדעתם - לפגיעה באזרחים ו"ישחק לידי חמאס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיוח בעיתון, דחקו בימים האחרונים בכירים בממשל אובמה בחלק ממקבלי ההחלטות בישראל "להימנע מהעצמת הפעולה הצבאית". עוד נכתב, כי בשל היחסים ה"רעועים ממילא" בין ירושלים לשכנותיה ירדן ומצרים - קיים החשש שהחרפת העימות בעזה תביא לפגיעה ביחסים הדיפלומטיים.

אובמה לנתניהו: "ישראל זכאית להגנה"

בעוד שעשרות אלפי אנשי מילואים עושים את דרכם מבתיהם אל שטחי הכינוס לאחר שנקראו לשירות בצו 8, שוחח הלילה ראש הממשלה בנימין נתניהו בשנית עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה. על פי הדיווחים, השניים דנו במבצע "עמוד ענן" שאליו יצא צה"ל לפני כיומיים ובהמשך הפעילות ברצועת עזה. נמסר, כי אובמה שב והביע את תמיכתו בזכותה של ישראל להגנה, ואילו ראש הממשלה הודה לו על חלקו בפיתוח מערכת "כיפת ברזל".

בפתחו של היום הרביעי למבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה, טלפן ראש הממשלה נתניהו אל נשיא ארצות הברית ועדכן אותו במתרחש בין הצדדים. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות AP, הביע נתניהו את הערכתו לאובמה ולסיועו בפיתוח מערכת "כיפת ברזל", שיירטה כמות רבה של רקטות מאז החל סבב הלחימה האחרון.

עוד נמסר, כי הנשיא האמריקני שב והביע את תמיכתה של ארצו בזכותה של ישראל להגנה והביע צער על החפים מפשע שנאלצו לקפח את חייהם במהלך המבצע.