ליברמן: אף אחד לא חסין בחמאס

בראיון מיוחד ל"אולפן שישי" מזהיר הערב שר החוץ אביגדור ליברמן את חמאס ומבטיח כי מבצע "עמוד ענן" יסתיים רק כשיושג שקט. "ממשלת ישראל בעד שקט ביטחון ושלום לתושבי הדרום. כל מה שנגזר מכך אנחנו נעשה", הוא אמר. "נעשה כל מה שנדרש על מנת שנחזיר את השקט לתושבי הדרום"

 שר החוץ אביגדור ליברמן מדבר לראשונה מאז פרוץ מבצע "עמוד ענן" ומזהיר את חמאס פן ימשיך ולבחון את יכולותיה של ישראל. הערב, לפני ישיבת התשיעייה הנוספת, הוא העניק ראיון מיוחד ל"אולפן שישי".

- תאר לי את הישיבה שבה מתקבלת ההחלטה לחסל את געברי?

"אתה לא מצפה שאנחנו בשידור חי נתחיל לדסקדס את כל הפרטים. אני חושב שברור לכולם שכל הפעילות של ג'עברי בשנים האחרונות הייתה מכוונת אך ורק לדבר אחד - לרצוח יהודים באשר הם. ולכן אנחנו החלטנו מה שהחלטנו ואני חושב שגם לביצוע מגיע באמת באמת שאפו ענק לכוחות הביטחון...אנחנו הולכים להשיג את אותן מטרות כפי שהגדרנו אותן, ובראש בראשונה שיקום של יכולת ההרתעה שלנו, וחיסול של טילים ארוכי טווח. וכשנשיג את המטרות האלו, אנחנו נפסיק את המבצע".

- בנקודה הזו מה עשוי להביא לפעולה קרקעית?

"אנחנו באמת לא מתכוונים לנהל פה דיאלוג ולפרט, לא יעדים, לא מבצעים ולא זמנים. חובתנו להבטיח את השקט לתושבי הדרום, לא יכול להיות שמיליון איש במקום לנהל חיים נורמליים, במקום שילדים ילכו לבתי ספר - הם יושבים במקלטים ומנהלים את החיים בהתאם לצפירות צבע אדום, או צפירת הרגעה. זה לא יכול להמשך. היעדים הם להשיב את השקט. כרגע זה עדיין לא קרה. "ממשלת ישראל בעד שקט ביטחון ושלום, לתושבי הדרום", הוסיף שר החוץ. "וכל השאר כל מה שנדרש, כל מה שנגזר מכך אנחנו נעשה".

- האם איסמעיל הניה וחבריו יהפכו ליעד גם הם. אתה בעד ריסוק שלטון חמאס? מי יבוא במקומם?

"אני מעדיף שקט וביטחון לתושבי ישראל, יש חלוקת עבודה ברורה. אבו מאזן עוסק בטרור פוליטי מדיני וחמאס מתעסק בטרור מסורתי בירי על תושבי ישראל. זה לא במקרה שעיקר המטחים הם בשמונה בבוקר, שילדים הולכים בבוקר בין שעות 8:00-9:00, שילדים הולכים לבית ספר ואנשים הולכים לעבודה".

"כל הזמן הרי אבו מאזן היה הראשון שיצא ברעש להפסיק את התוקפנות הישראלית, לכנס את הליגה הערבית, לכנס את מועצת ביטחון, וצריך להבין שאבו מאזן כרגע בורח מכשלונות שלו בזירה הפנימית. הוא נכשל בכל דבר בנושא תעסוקה בנושא הניהול הפיננסי. ביכולת שלו לקיים בחירות ולכן כישלון בזירה הפנימית, מביאה אותו להסלמה בזירה המדינית, זה בדיוק מה שהוא עשה. וגם כמובן כל מה שראינו בראיון שלו בערוץ 2 היה ניסיון במערכת הפנימית בתוך ישראל, זה לא במקרה שמישהו יזם ראיון, היה אחמד טיבי שישב במשך כל הראיון עם אבו מאזן והיה לו על תקן לחשן".

"זה היה ניסיון לספק תחמושות למפלגות ערביות ולשמאל הישראלי, אבו מאזן שרק חודשים לפני זה דיבר בעצרת האו"ם, שהאשים את ישראל בטיהור אתני, בפשעי מלחמה, בשוד הקרקעות, בגניבת משאבי טבע. פתאום היה סבא טוב מינורי ואפילו דיבר על זה שהא מוותר על זכות השיבה, וכמובן למחרת היום הכחיש את זה. גם לצידו של חמאס היו בטוחים שבגלל השינוי בשלטון במצרים, בגלל הבחירות ישראל לא תעז להגיב כפי שהגבנו. אני חושב ששניהם טועים, ואנחנו בהחלט נתמודד גם מול הטרור המדיני וגם מול הטרור הקרקעי".

- מתי יהיה צריך להפסיק את הפעולה הזאת?

"כשנשיג את שלושת היעדים: שקט, הרתעה וחיסול הכלים ארוכי טווח. אז אנחנו בהחלט נפסיק את המבצע. בכל פעם שחמאס יירה תהיה תגובה יותר ויותר קשה, אני סומך על המודיעין שלנו, גופי הערכה שהם ידעו לזהות את הרגע, שהם יוכלו לומר לדרג המדיני שמטרות המבצע הושגו".

- איך אתה מבטיח שהחמאס לא ירה שוב עוד חודש?

"תראה, הרי ההסלמה הזאת מי שהחליט עליה, זה לא ממשלת ישראל אלא חמאס. אותו אחמד ג'עברי, הנייה ואחרים. לא הייתה כזאת תקופה בצורה כל כך בוטה. חמאס ניסה אותנו שוב ושוב, הפר שוב ושוב את כל המוסכמות וניסה לקבוע או לייצר פה מציאות חדשה. ואמרתי זה היה מבצע של אין ברירה זה לא מבצע של הרפתקה.

- ארבע שנים הממשלה הזו קיימת - מדוע זה קרה רק עכשיו, חודשיים וחצי לפני הבחירות?

"את הציניות שלך ושל העיתונאים האחרים, אני מציע קצת לרסן, קצת צניעות, קצת דרך ארץ, זה לא יזיק אפילו לעיתונאים בתקשורת הישראלית. אני חושב שמה שאתם מדברים זה דברי הבל, ואני מציע לכל אחד שאומר דברי הבל מין הסוג הזה שיסתכל על עצמו בראי".

"על המשלחת מהממשלה המצרית שהגיעה לישראל אמר ליברמן: "אנחנו בהחלט רואים פה ניסיון של העולם הערבי שנכשל עם התמודדות, עם אותו של מה שנקרא "אביב ערבי" בתוך הליגה הערבית, להעביר את הזירה לכיוון ישראל. ראינו גם את הביקור של אדון מקטאר. עכשיו רואים ביקור ראש ממשלת מצרים. שמענו על ביקורים נוספים, אין ספק זה ניסיון של הליגה הערבית שנכשלה בכל דבר שהיא נגעה".

"בסוריה יש כבר 40 אלף הרוגים ושום יכולת להפסיק את השפיכות דמים. יש פה ניסיון להזיז את תשומת לב לכיוון ישראל, ולכן הפעלתנות הזאת בזירה העזתית ופעלתנות של אבו מאזן בזירה הלאומית. אבל אי אפשר להסתיר את זה, כל מה שראינו בתוניסיה ובלוב ובמצרים על מה שקורה היום בעירק ובסודן, ברור שיש פה כישלון של אותו גוף שאמור לתאם ולנהל. יש פה מנהיגים שלא מסוגלים לפתור שום בעיה, ולכן אין פה כרגע מאות פעילים בזירות הקרובות אלינו".  

"יש פה ניסיון עוד פעם להגביל את ישראל בנכונות שלנו בהחלטיות שלנו להגן על אזרחים שלנו, וזה לא יהיה זה לא יקרה. אנחנו אנחנו לא מסכמים שום דבר עם חמאס, אנחנו גם לא מנסים להסלים עם מצרים. אנחנו במבצע הזה באמת עם דיברנו והתכוונו להגן רק על אזרחי מדינת ישראל, ואין לנו עניין להיגרר לחיכוך עם המצרים. לכן אנחנו מוכנים פה גם כשזה לא נעים קצת לשמור על השקט ולא להגיב על כל דבר אני מקווה שהגישה הזאת הפוסטרטיבית של מדינת ישראל, תהיה גם מובנת ומובנת באופן הנכון הביותר גם במצרים".

"אני מאוד ממליץ לכל הנהגה של חמאס בעזה, לא לנסות אותנו פעם נוספת. לא לחשוב שמדינת ישראל לא תגיב פעם הבאה בעוצמה יותר גדולה. אם חס וחלילה יקרה פעם הבאה, נגיב בעוצמה הרבה הרבה יותר גדולה. ואף אחד לא חסין שם, לא הנייה ולא האחרים".

מבצע עמוד ענן - עדכונים אחרונים:

נפילות באזור ירושלים - אין נפגעים ולא נגרם נזק

חמאס פרסם סרטון: "ירי לכנסת הציונית"

ירי כבד לדרום; הכנה למבצע קרקעי

סוללה נוספת של "כיפת ברזל" תופעל

מחשש להתלקחות: כוננות שיא בירושלים

ירי כבד לדרום; הכנה למבצע קרקע

טורקיה: "מו"מ ישיר לסיום המבצע"

ר"מ מצרים בעזה: פועלים להפסקת האש