נשיא סודן: "ישראל האויב מספר 1"

שבועיים לאחר הפיצוץ במפעל התחמושת "ירמוכ" בחרטום והרוחות בסודן לא נרגעות: בהצהרה ראשונה מסוגה מאז התקרית הצהיר נשיא סודן עומר אל-בשיר: "ישראל היא האויבת מספר 1 שלנו". בנאום שהשליט בבירת ערב הסעודית, שם עבר ניתוח, הזהיר אל-בשיר: "אנו מנסים להשיג טכנולוגיה שתאפשר לנו לתקוף בישראל"

מאיים בתגובה. נשיא סודן עומר אל-בשיר (רויטרס)

לראשונה מאז הפיצוץ במפעל התחמושת בחרטום מתייחס נשיא סודן עומר אל-בשיר ישירות להאשמות בכירי משטרו, לפיהן ישראל היא העומדת מאחורי התקיפה. בנאום ששודר בטלוויזיה בסודן אמר הנשיא אל-בשיר: "ישראל היא האויב מספר אחת שלנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אל-בשיר, הנמצא בימים אלה בערב הסעודית לאחר ניתוח קל שעבר, נשא דברים בשגרירות סודן בריאד ואמר: "ישראל היא אויב שלנו ונמשיך לכנותה אויב". לדבריו, "על מנת למנוע מתקפה נוספת לסודן יש שתי אפשרויות. האחת היא לייצב את היחסים עם ישראל - דבר שלא יקרה לעולם".

"האפשרות השנייה היא להשיג טכנולוגיה שתאפשר לנו לנקוט בפעולה זהה נגד ישראל. הדבר לא בלתי אפשרי ואנו מנסים להשיג את הטכנולוגיה הזאת". אל-בשיר עלה לשלטון בסודן בשנת 1989, בהפיכה צבאית שהדיחה ממשלה שנבחרה בבחירות דמוקרטיות. הוא מבוקש ע"י בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג באשמת פשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות ורצח עם בדרפור.

סודן: "לגנות את ישראל"

לפני כעשרה ימים העביר שגריר סודן באו"ם למזכ"ל באן קי מון דוח ובו עדכון על תקיפת מפעל הנשק "ירמוכ" בבירה חרטום, כך מדווחים כלי תקשורת ערביים. על פי הדיווחים, בדוח כונתה התקיפה "תוקפנות ישראלית מסוכנת המהווה הפרה בוטה של אמנת האו"ם".

"ישראל ביצעה תקיפה אווירית על המתקן, גרמה להשמדתו ולמותם של ארבעה בני אדם", נכתב עוד בדוח. השגריר הסודני, דפעאללה אל-חאג' עלי, דרש ממזכ"ל האו"ם לפרסם הודעת גינוי לתקיפה הישראלית - בעוד שהמזכ"ל, על פי הדיווח, "הביע דאגה מהמעשה התוקפני והביע תנחומיו על הקורבנות".

מזכ"ל האו"ם ביקש לידיו עדויות נוספות ממשלת סודן, המצביעות על "מעורבותה של ישראל", לכאורה, בתקיפה. "באן התחייב להתייעץ עם סגניו בסוגיית גינוי התקיפה", דווח.