שגריר ארה"ב במסר מרגיע: "יחסי נתניהו-אובמה טובים - ויישארו כאלה"

בצל החשש מפני יחס עוין של הנשיא האמריקני לממשלה בישראל, לנוכח תמיכתו של העומד בראשה במועמד הרפובליקני רומני, הבהיר דן שפירו בריאיון ל"שש" עם עודד בן-עמי כי "הקשר הדוק מאוד"

אחרי שברק אובמה הוכרז כזוכה במרוץ לבית הלבן, ניסה הערב שגריר ארצות הברית בישראל, דן שפירו, להעביר מסר מרגיע לירושלים. דבריו באו על רקע החשש בדרג המדיני מפני הידרדרות ביחסים בין שתי המדינות, לנוכח הטענות על תמיכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במועמד הרפובליקני רומני שנחל מפלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון שהעניק לעודד בן-עמי בתכנית "שש" אמר שפירו: "אני חושב שהיחסים בין נתניהו לאובמה היו טובים - וכך הם גם יימשכו. הקשר ביניהם מאופיין בשיתוף פעולה הדוק מאוד ובתיאום מלא מול כל האתגרים שניצבים בפני שתי המדינות: למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני, לסייע בהתמודדות מול ארגוני הטרור ולעזור לישראל לחתום על הסכמי שלום עם שכנותיה".

שפירו הבהיר כי "לארצות הברית מחויבות איתנה לחוסנה של ישראל, מה שהמחשנו, בין היתר, בסיוע לפרויקט 'כיפת ברזל' ובתרגילים הצבאיים המשותפים שערכנו. כפי שאני רואה את הדברים, אותו שיתוף פעולה הדוק הנשיא אובמה והצוותים משתי המדינות יימשכו כפי שהם. האמריקנים אתמול בחרו בנו כדי לדאוג לאינטרסים שלהם, שאחד מהם הוא היחסים הקרובים עם ישראל, בת הברית שלנו, והבטחת ביטחונה".

באשר לסוגיה המדינית, שהייתה שרויה בקיפאון במשך רוב תקופת הקדנציה הראשונה של אובמה, אמר שפירו כי "הנושא הישראלי-פלסטיני נמצא בראש סדר היום של ארצות הברית. זו סוגיה שתמיד חשובה לנו, כדי להבטיח לישראל שלום, ביטחון ועתיד כמדינה יהודית ודמוקרטית. לכן, חתירה להסכם על בסיס עקרון שתי מדינות לשני עמים הוא גם אינטרס אמריקני. אנו סבורים שהדרך הנכונה היא לנהל משא-ומתן ישיר, ועל כן - אנו מתנגדים לצעדים החד-צדדים שהפלסטינים יוזמים באו"ם".

נתניהו לבלייר: "קורא לאבו מאזן לנהל מו"מ"

האם החשש בירושלים מפני לחץ לחדש את המשא-ומתן עם הפלסטינים, לנוכח בחירתו של ברק אובמה לקנדציה שנייה, נתן את אותותיו? ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש היום עם שליח הרביעייה הבינלאומית ("הקוורטט") למזרח התיכון, טוני בלייר. בהודעה מלשכתו נמסר כי ניצל את ההזדמנות כדי לקרוא ליושב-ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לשוב אל שולחן הדיונים.

"האזנתי בקפידה להצהרות האחרונות של הנשיא עבאס", אמר נתניהו לבלייר - והוסיף: "יש לי הצעה קבועה שברצוני לחדש היום: אמרתי זאת לפני יומיים ואני אומר זאת היום שוב. אני חושב שהדבר הטוב ביותר לעשות הוא לשבת יחדיו, סביב שולחן המשא-ומתן וללא תנאים מוקדמים, להימנע מצעדים חד-צדדיים באו"ם ולנסות להתקדם לשלום. זו הצעתי לנשיא עבאס ואני מקווה שתוכל לסייע לי בכך".

בלייר השיב לנתניהו באומרו: "ראשית, אני חושב שהדבר החשוב ביותר כיום, עם בחירתו המחודשת של הנשיא אובמה, אני חושב שזה מעניק לנו הזדמנות גדולה להניע מחדש את התהליך ולנסות לוודא שנשוב לשולחן המשא ומתן, וזאת היא הדרך הטובה ביותר והיחידה לנסות להביא שלום. לכן אני מצפה להזדמנות החדשה שלפנינו ולעבוד איתך, אדוני ראש הממשלה, על מנת להשיג זאת".