נציגים מישראל ואירן בכנס על הגרעין

שתי המדינות שלחו נציגים לכנס בבריסל העוסק באי-הפצת נשק גרעיני. מארגני הכנס מגדירים אותו כ"סמינר אקדמי", אך בפועל השתתפו בו בכירים משתי המדינות. "האווירה בשיחות הייתה מכובדת וחיובית", אמרו המארגנים

ייסגרו את הכורים? הכור הגרעיני בבושהאר (רויטרס)

נציגים מישראל ומאירן משתתפים בכנס העוסק בפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני שהחל אמש בבריסל. מארגני הכנס מקווים כי הוא יסלול את הדרך לכנס בינלאומי רחב יותר, שצפוי להתקיים בדצמבר בהלסינקי. על פי הדיווח ב"גרדיאן" הבריטי, הנציגים שצפויים להשתתף בוועידה יעשו זאת במסגרת תפקידם האזרחי במה שהוגדר כסמינר אקדמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראשות הצוות הישראלי עומד שליח משרד החוץ לעניינים אסטרטגיים ג'רמי יששכרוף. את הצוות האירני מייצג עלי אסגר סולטני, ששימש שנים רבות כשגריר אירן בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה.

על אף המתח הרב השורר בין שתי המדינות סביב תכנית הגרעין האירנית, מארגני הכנס טוענים כי האווירה בפגישות, שנערכו בחסות המועצה האירופית נגד הפצת נשק גרעיני, הייתה "מכובדת וחיובית", כהגדרתם.

מארק פיצפטריק, מומחה לאי-הפצת נשק גרעיני ובכיר לשעבר במחלקת המדינה האמריקנית אמר כי "לא היו גינויים או ניצוצות של התנגדות בין הצדדים בכנס", מה שמראה על שיפור משמעותי ביחסים בין הצדדים לעומת אירוע דומה שנערך בשנה שעברה, כאשר השיחות בין הצוותים לוו בהאשמות הדדיות. יחד עם זאת, עדיין לא ברור בוודאות האם השיחות יימשכו גם בכנס המתוכנן בחודש דצמבר בהלסינקי.

הערב: נשיא המדינה פרס המריא לרוסיה

במקביל, יצא נשיא המדינה שמעון פרס לביקור מדיני מיוחד ברוסיה, במסגרתו יקיים סבב פגישות עם בכירי הממשל ובראשם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.  עם עלייתו למטוס, אמר פרס לצוות הדיילים והקברניטים: "אני יוצא עכשיו למוסקבה, לביקור עם עומק היסטורי ונושאים בוערים. בראשם - הנושא האירני. לוח הזמנים מתקצר ויש לעשות כל מאמץ למנוע מאירן להחזיק נשק גרעיני". פרס הוסיף, כי ישוחח על כך "בארבע עיניים" עם הנשיא פוטין.