משפט המרמרה: מאות הפגינו בטורקיה והניפו דגלי פלסטין

מאות מפגינים טורקים הניפו דגלי פלסטין וקראו קריאות בגנות ישראל מחוץ לבית המשפט בו החל הדיון על משפט המרמרה. "נבחן איזה פשעים בוצעו", התריס דובר ה-IHH. "יכול להיות שכתבי אישום נוספים יהיו בזמן הקרוב". בישראל מסרבים להתייחס לאירוע הראווה

משפט הראווה נפתח בטורקיה: בית המשפט באיסטנבול החל הבוקר לדון במשפטם של ארבעה קצינים ישראלים בכירים, בשל מעורבותם בהשתלטות על משט המרמרה בחודש מאי 2010, בו נהרגו תשעה פעילים טורקיים ו-50 נוספים נפצעו. צוות התביעה הטורקי מבקש לגזור על הארבעה 18 אלף שנות מאסר.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאות מפגינים, שהניפו דגלי פלסטין, מחו מחוץ לאולם הדיונים וקראו קריאות גנאי כגון "מוות לישראל". "המשפט יבחן מה עשו המפקדים ואילו פשעים בוצעו על סיפון הספינה", התריס דובר ארגון ה-IHH האסלאמי שפעיליו הובילו את המשט. "יכול להיות שכתבי אישום נוספים ייצאו בזמן הקרוב".

כתב האישום המדובר הוגש נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, מפקד חיל הים לשעבר אלי מרום (צ'ייני), וראש להק מודיעין בחיל האוויר אבישי לוי.

אחד מחמשת התובעים במשפט סיפר אמש לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי התובעים בחרו לפנות לשרשרת הפיקוד הצה"לית לאחר שלא הצליחו לזהות את כל הכוחות שלקחו חלק בפשיטה על האוניה שניסתה לפרוץ את המצור על עזה. "הצלחנו לזהות מקצת מכוחות הקומנדו הישראלים שהיו מעורבים בפשיטה אך אני חושב שהתובע לא הצליח לקבל אימות מהצד הישראלי", אמר.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "זהו משפט ראווה שאין לו כל קשר לחוק או לצדק. ה'משפט' הזה אינו נכלל תחת שום פן או יסוד של מערכת משפט כדין ומשמש תעמולה בלבד. זהו אינטרס טורקי להתמודד עם הבעיה באמצעות דיאלוג בין שתי המדינות".