טורקיה: היום יחל משפטו של אשכנזי

הידרדרות נוספת ביחסים בין טורקיה לישראל: באיסטנבול יחל היום משפטם של ארבעה בכירי צה"ל, בהם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, המואשמים בהרג תשעה פעילים טורקים על סיפון ה"מרמרה" במאי 2010. התביעה מבקשת לגזור על הארבעה עונש של יותר מ-18 אלף שנות מאסר. ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "משפט ראווה ללא כל קשר לחוק או צדק"

המשפט יתנהל בהיעדרו. גבי אשכנזי (חדשות 2)

באיסטנבול ייפתח היום משפטם של ארבעה בכירים לשעבר בצה"ל, בהם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, המואשמים בהרג תשעה פעילים טורקים ופציעת 50 אחרים במהלך ההשתלטות על ספינת ה"מרמרה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשפט ייפתח כחמישה חודשים לאחר שבית המשפט החליט לקבל פה אחד את כתב האישום. התביעה מבקשת לגזור על הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, מפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום, ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין וראש להק המודיעין בחיל האוויר לשעבר אבישי לוי, 9 מאסרי עולם מצטברים - כלומר לא פחות מ-18,032 שנים.

התביעה מאשימה את הארבעה, שיישפטו כמובן בהיעדרם, ב"הסתה להרג מפלצתי ועינויים". החשדות המפורטים כוללים ניסיון רצח בכוונה תחילה וגרימת חבלה. כתבי האישום נגד הארבעה כוללים לא פחות מ-144 עמודים, ומתבססים על עדויות של 600 בני אדם, כ-490 מהם לקחו חלק במשט והיתר הם קרוביהם של ההרוגים. במשט ספינת ה"מרמרה" הטורקית לעזה נהרגו 9 בני אדם לאחר שחיילי צה"ל השתלטו על הספינה במי הים התיכון.

אחד מחמשת התובעים במשפט סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי התובעים בחרו לפנות לשרשרת הפיקוד הצה"לית לאחר שלא הצליחו לזהות את כל הכוחות שלקחו חלק בפשיטה על האוניה שניסתה לפרוץ את המצור על עזה. "הצלחנו לזהות מקצת מכוחות הקומנדו הישראלים שהיו מעורבים בפשיטה אך אני חושב שהתובע לא הצליח לקבל אימות מהצד הישראלי", אמר.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "זהו משפט ראווה שאין לו כל קשר לחוק או לצדק. ה'משפט' הזה אינו נכלל תחת שום פן או יסוד של מערכת משפט כדין ומשמש תעמולה בלבד. זהו אינטרס טורקי להתמודד עם הבעיה באמצעות דיאלוג בין שתי המדינות".