נתניהו: "אם אבו מאזן רציני - שישוב למו"מ"

ראש הממשלה מגיב לדבריו של יו"ר הרשות הפלסטינית בראיון לחדשות 2. "אם אבו-מאזן באמת רציני ומתכוון לקדם את השלום, מבחינתי אפשר לשבת יחד מחר", אמר בפתח ישיבת הממשלה. השר סער: "התרגיל של אבו מאזן שקוף"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הבוקר לראשונה לדברי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על זכות השיבה בראיון הבלעדי שהעניק בסוף השבוע לחדשות ערוץ 2 ואמר: אם הוא רציני אפשר לחדש מיד את המשא ומתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צפיתי בראיון של הנשיא עבאס בסוף השבוע", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "שמעתי שמאז הוא כבר הספיק לחזור בו מדבריו, אבל זה רק מוכיח עד כמה חשוב משא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים. רק במשא ומתן ישיר אפשר לברר מה הן העמדות האמיתיות, ובאופן כללי אני יכול להגיד שאם אבו-מאזן באמת רציני ומתכוון לקדם את השלום, מבחינתי אפשר לשבת יחד מחר".

"ירושלים ורמאללה מרוחקות זו מזו שבע דקות, אני מוכן להתחיל את המשא ומתן היום", הוסיף ראש הממשלה. "אני מנצל את ההזדמנות הזאת לקרוא שוב לנשיא עבאס לחזור מיד לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, כי את השלום אפשר לקדם רק סביב שולחן המשא ומתן ולא על ידי החלטות חד-צדדיות בעצרת האו"ם, שרק ירחיקו את השלום ורק יביאו לאי-יציבות".

ליברמן לא מאמין לאבו מאזן

בניגוד לנתניהו, הבוקר תקף שר החוץ אביגדור ליברמן את דברי אבו מאזן ואמר כי התבטאויותיו משרתת את השמאל. "מדובר בהתערבות במערכת הבחירות במדינת ישראל", אמר ליברמן לגולן יוכפז בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל. "אבו מאזן מתערב לטובת השמאל, שלי יחימוביץ' וזהבה גלאון - שמייצג את האינטרס הפלסטיני בתוך מדינת ישראל".

"הניסיון לשקר לעצמנו מדהים אותי כל פעם מחדש", הגיב שר החוץ לקריאות החיוביות בשמאל לדברי יו"ר הרשות. "אבו מאזן דיבר לבני עמו בערבית אחרי עסקת שליט, דיבר במונחים של גזל קרקעות, טיהור אתני ושוד משאבי טבע. הוא דיבר על אותם מחבלים שרצחו בדם קר יהודים - וקרא להם גיבורים".

מסר דומה השמיע הבוקר שר החינוך גדעון סער, בישיבת שרי הליכוד. "המהלך של אבו מאזן שקוף", אמר. "תכלית הופעתו בערוץ 2 היא התערבות במערכת הבחירות בישראל והחזרת הנושא הפלסטיני למוקד מערכת הבחירות. זאת לא הפעם הראשונה שהפלסטינים עושים זאת. מאחורי מסך העשן ובאותה נשימה הוא אומר שכוונת הרשות הפלסטינית ללכת לאו״ם עוד החודש במהלך חד צדדי".

ברק: צריך להרים את הכפפה

מנגד, הגדיר שר הביטחון אהוד ברק את הראיון של אבו מאזן "חשוב ואמיץ". ברק, שיבר בתוכנית "מה בוער" עם טלי ליפקין שחק, אמר: "הוא לא מצטרף לליכוד ביתנו, הוא פלסטיני גאה ולוחם על האינטרסים שלהם. אי אפשר להגיד שאין לנו פרטנר".

לדברי ברק, העמדות שהציג יו"ר הרשות לא חדשות. "שמעתי אותו אומר את הדברים האלה כבר שנים, הוא כן מסתייג מהטרור וכן הוא אומר שתי מדינות", הוסיף ברק.  "יש כאן פרטנר לעת הזאת. זה לא מושלם, בעזה שולט חמאס, אבל צריך להרים את הכפפה ולמרות שלא אנחנו אחראים לכך שלא הייתה התקדמות לשוב לדבר".

דבריו של אבו מאזן עוררו בסוף השבוע סערה גדולה ברשות הפלסטינית. אלפי בני אדם הפגינו ברצועת עזה, בהפגנות שארגן חמאס, ובין השאר שרפו את תמונתו של הראיס. בעקבות הסערה שעוררו דבריו, ניסה אמש אבו מאזן לעדן את דבריו. בראיון שהעניק לטלוויזיה המצרית הסביר כי לא התכוון לומר כי הוא מוותר על זכות השיבה - כי אם מוכן לדון בנושא.