פיאד ואשטון מסקו זיתים - בשטח ישראלי

תושבי ההתנחלויות בגוש טלמונים הופתעו להבחין אתמול בנוכחות ערה של כוחות הביטחון של הרשות בכבישי האזור, שליוו את ראש הממשלה הפלסטיני ושרת החוץ האירופית לביקור בשטח שלפי ההסכמים נתון לשליטה ישראלית מלאה. במינהל האזרחי אישרו כי הגעתם נעשתה ללא התיאום הביטחוני המחייב

אשטון ופיאד מוסקים זיתים (רויטרס)

האם בחרה שרת החוץ האירופית להשתתף במפגן התרסה מכוון נגד ישראל? קתרין אשטון, המבקרת בימים אלה בישראל ובשטחים, התלוותה אתמול לראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד במסיק זיתים באזור רמאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האזור שבו ערכו השניים את הסיור מוגדר שטח C ונתון לשליטה ישראלית מלאה, מה שלא מנע מהשניים להגיע אליו בליווי כוחות גדולים של כוחות הביטחון הפלסטיניים וללא תיאום עם צה"ל, כפי שנדרש.

במינהל האזרחי ליהודה ושומרון אישרו כי ביקורם של השניים, שנערך בפאתי ההתנחלות נריה, נעשה מבלי התיאום המחייב. גורם ביטחוני מסר לסוכנות "תצפית" כי בואם של פיאד ואשטון הצליח להפתיע את הצד הישראלי - במיוחד בהתחשב בעובדה  שאלו לוו על ידי שוטרים פלסטינים חמושים.

"נסעתי מקריית ספר לכיוון הבית שלי", סיפר מנדי קרסנטי - תושב ההתנחלות נריה. "באזור שבו מתפתל כביש צר, ללא שוליים, ראיתי כ-20-25 רכבי שרד פלסטינים וניידות משטרה של הרשות שחסמו את אחד מנתיבי הנסיעה. זה חריג מאוד מכיוון שמדובר בשטח ישראלי שאין בו נוכחות של משטרה פלסטינית. פתאום ראינו אותם חמושים, כשבכל הזמן שהמשלחת ביקרה היו בסביבה רק שלושה חיילים של צה"ל".

בכל אותו זמן צולמו פיאד ואשטון מוסקים בחיוך את הזיתים במקום. ראש הממשלה הפלסטיני אמר לאורחת כי הגעתה מהווה "הבעת תמיכה של הקהילה הבינלאומית בפלסטינים ובזכותו של העם הפלסטיני על אדמתו".