הכישלון באו"ם יוביל לבית הדין בהאג?

בכירי הרשות הפלסטינית, שמאוכזבים מדחיית הצעתם לסיום הכיבוש במועצת הביטחון, יתכנסו לדיון חירום כדי לתאם את המהלך הבא. עריקאת: "יש להפסיק להתייחס אל ישראל כאל מדינה שנמצאת מעל לחוק, נבקש להצטרף לאמנת בית הדין הבינלאומי בהאג"

הפלסטינים יפנו לבית הדין הבינ"ל? (רויטרס)

לאחר שמועצת הביטחון של האו"ם דחתה את הצעת ההחלטה שהגישו ל"סיום הכיבוש הישראלי", הפלסטינים כבר מתכננים את המהלכים הבאים ויקיימו היום (רביעי) דיון חירום ברמאללה. בכיר הרשות סאיב עריקאת אמר כי "אנו שוקלים לחתום על בקשת הצטרפות לבית הדין הבינלאומי ולסוכנויות בינלאומיות נוספות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרשות לא פרסמה הודעה רשמית , אך בהודעה קצרה לתקשורת אמר עריקאת: "אנחנו משוכנעים כי הדיפלומטיה שכוללת חתימת הסכמים ופניה לארגונים בינלאומיים היא זכותו של העם הפלסטיני, יש להפסיק להתייחס אל ישראל כאל מדינה שנמצאת מעל לחוק. המדינה הזו מפרה את החוק הבינלאומי".

הבכיר הפלסטיני האשים כי ישראל מפירה את החלטות האו"ם באופן שיטתי ומכשילה בגלוי את המאמצים הבינלאומיים להביא להצלחת המשא ומתן. "מה שדרוש כעת הוא להפסיק לחשוב שלישראל יש חסינות ויכולת להימלט מעונש, כדי להשיג שלום צודק וכולל", אמר עריקאת. "אנחנו לא מבקשים דבר חדש, רק שהמדינות יישאו באחריות המוטלת עליהן ויתייחסו לסוגיה שלנו בהתאם".

"לא נמתין עוד, לא נהסס יותר ולא נקבל האטה", הבהיר עריקאת. "אנו עומדים להיפגש כדי לקבל החלטות מאוד רציניות".

היו צריכים עוד קול אחד במועצת הביטחון (AP)

"להפסיק את הסבל של העם הפלסטיני"

המשקיף הפלסטיני באו"ם, ריאד מנצור, הביע גם הוא אכזבה מתוצאות ההצבעה ואמר: "אנו חייבים לשקול את הצעדים הבאים שלנו כדי להפסיק את הסבל של העם הפלסטיני".

בסאם סאלחי, אחד ממקורביו של אבו מאזן, אמר הבוקר כי המהלך המדיני הבא של הרשות הפלסטינית יהיה בקשת הצטרפות ל"חוקת רומא" - אמנת הייסוד של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

יו"ר הרשות עצמו איים בחודשים האחרונים לבצע את המהלך של פנייה לבקשת חברות בבית הדין הבינלאומי ולפעול להעמדת ישראל לדין על הפרת החוק הבינלאומי וביצוע פשעי מלחמה, במידה והמהלך באו"ם ייכשל.

בכיר החמאס, חוסא בדרן כתב בדף הפייסבוק שלו שברחוב הפלסטיני לא מופתעים מהכשלון באו"ם וטען שלרשות אין תכנית פעולה אמיתית לסיום הכיבוש הישראלי.