ליברמן על גינוי הבנייה בגילה: "אירופה לא מבינה את המציאות באזור"

שר החוץ הגיב בחריפות על המחאה שהתעוררה באיחוד האירופי לנוכח הרחבת השכונה הירושלמית ב-800 יחידות דיור נוספות. בהודעה מטעמו עקץ: "עדיף שיתמקדו בבעיות המתעוררות בין עמים ולאומים שונים על אדמת היבשת שלהם". השר גדעון סער הוסיף: "האיחוד הופך ללא רלוונטי"

בנייה בירושלים. ארכיון (רויטרס)

ההחלטה על הרחבת שכונת גילה בירושלים ב-800 יחידות דיור עוררה זעם בקהילה הבינלאומית ובאיחוד האירופי. הבוקר הגיב שר החוץ אביגדור ליברמן על הגינויים למהלך ואמר כי אלה ניתנים באופן "אוטומטי" וכן "מעידים על חוסר הבנה בסיסית של המציאות באזור". שר החינוך גדעון סער הגיב גם הוא להודעה ואמר כי "הודעות מסוג זה הופכות את האיחוד האירופי ללא-רלוונטי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גילה, אחת משכונותיה הגדולות של ירושלים, ממוקמת בשטח שסופח לעיר אחרי מלחמת ששת הימים. בעוד שבישראל רואים בה חלק בלתי נפרד מהבירה שחוקי המדינה חלים עליו, טוענים הפלסטינים וגורמים בקהילה הבינלאומית כי בנייתה מעבר לקו הירוק הפכה את גילה, הלכה למעשה, להתנחלות.

שר החוץ, אביגדור ליברמן (רויטרס)
"שכונת גילה היא חלק בלתי נפרד מירושלים, וירושלים היא חלק בלתי נפרד מישראל", הבהיר ליברמן בהודעה מטעמו - והוסיף כי "הגינויים הללו אינם תורמים דבר לקידום ההידברות בין ישראל לפלסטינים, אלא רק מעודדים את הצד הפלסטיני להמשיך בסירובו למהל משא-ומתן ולהמשיך בפעולות אנטי-ישראליות בזירה הבינלאומית".

הוא הוסיף כי "מי שרוצה לתרום להגעה להסדר, צריך להתמקד במניעת פעולות אלה שמוביל יושב-ראש הרשות הפלסטינית - ולא בבניית מגורים לאזרחים שלווים שאינה מפריעה לאיש".

שרת החוץ האירופית הביעה "צער עמוק" על הרחבת גילה

ליברמן פרסם את ההודעה שעות ספורות אחרי ששרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, התייחסה לבנייה בגילה ואמרה כי היא "מביעה צער עמוק" לנוכח ההחלטה להוציא לפועל את המהלך. "לפי הדין הבינלאומי, ההתנחלויות אינן חוקיות", נמסר בהודעה מלשכתה בבריסל. "הבנייה בהן הופכת את פתרון שתי המדינות לבלתי ישים".

בתגובה על הדברים, מסר ליברמן לעמיתתו האירופית: "עדיף שהאיחוד האירופי יתמקד כרגע בבעיות המתעוררות בין עמים ולאומים שונים על אדמת היבשת. לאחר שיפתרו את אלה בהצלחה, נשמח לקבל מהם הצעות באשר לפתרון הבעיות עם הפלסטינים".  

שר החוץ גדעון סער התייחס אף הוא להודעת הגינוי שפרסמה אמש שרת החוץ של האיחוד האירופי. בשיחה בשבת-תרבות בבאר שבע אמר השר כי "מוזר שבשעה שהמזרח התיכון בוער, עשרות אלפי אזרחים נרצחים בסוריה, ואיראן ממשיכה לחתור לנשק גרעיני - הדבר שמטריד את האיחוד האירופי הוא בניה בשכונת גילה בירושלים". סער הוסיף כי "הודעות מהסוג הזה מביאות לחוסר רלוונטיות של האיחוד האירופי לגבי המתרחש במזרח התיכון".