נתניהו לנציגי האיחוד האירופי: "מברך על הסנקציות נגד אירן"

בפגישה עם נציגי האיחוד האירופי בירך ראש הממשלה על החרפת הלחץ על טהרן במטרה להגביר את בידודה. "הסנקציות פוגעות בהם קשות, אך הן עוד לא עצרו את התכנית הגרעינית", הבהיר נתניהו. אירן הגיבה למהלך האירופי: "זה לא יחזיר אותנו לשולחן המשא ומתן"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בצהריים בירושלים עם נציגי האיחוד האירופי והודה להם על הסנקציות האחרונות שהטילה אירופה על אירן, שכללו הגבלות קשות על מערכת הבנקאות ועל תעשיית הנפט והגז.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני רוצה לברך את האיחוד האירופי על הסנקציות החמורות נגד האויבת החמורה של זמננו", אמר נתניהו. "הן פוגעות באירנים קשה, אך הן עוד לא עצרו את התוכנית הגרעינית. אנחנו נדע שהם יפסיקו כשהצנטריפוגות יפסיקו להסתובב וכשהאירנים יחזרו בהם מתוכנית הנשק הגרעיני שלהם".

ראש הממשלה הבהיר כי זו צריכה להיות שאיפתו של כל מי שרוצה שלום, לא רק במזרח התיכון אלא בעולם כולו. נתניהו בירך בתחילת דבריו את נציגי האיחוד על זכייתם בפרס נובל לשלום: "הלוואי וגם אנחנו נוכל להגיע למצב של שלום במזרח התיכון, כמו שבאירופה הגיעו".

טהרן: "מרחיקים אותנו מהמשא ומתן"

אנדרו סטנלי, שגריר האיחוד האירופי בארץ, אמר לנתניהו כי הוא מצפה מישראל לחזור למשא ומתן עם הפלסטינים, להעניק להם שליטה מלאה על שטחי C, להקל על האוכלוסייה האזרחית ולסייע בשיפור המצב הכלכלי. עם זאת, הוא הדגיש כי הוא "מבין את הדאגות הביטחוניות של ישראל" ויצא נגד ירי הטילים מרצועת עזה.

מוקדם יותר היום הגיבה אירן לראשונה להחרפת הסנקציות של האיחוד האירופי והדגישה כי זה לא מה שיגרום לה לחזור לשולחן המשא ומתן. דובר הממשל האירני ראמין מהאנפרסאט אמר כי הגברת הלחץ לא תגרום לאירן לשנות את עמדתה. "אנחנו חושבים שזו טעות בחישובים של המדינות האלה", אמר. "זה רק ירחיק אותן מהתוצאות הרצויות. אנו ממליצים שבמקום לנקוט בגישה שגויה, צריך לנהוג בהגיון".

בתוך כך, ממשיכה סין לעמוד לצידה של אירן ומותחת ביקורת על אירופה בעקבות החלטתה להחריף את הסנקציות. האיחוד האירופאי הטיל סנקציות נוספות שפוגעות בחברות איראניות ממשלתיות בתחום הנפט והגז. בנוסף, הגביר האיחוד גם את ההגבלות על הבנק המרכזי האירני ועל הסחר של הרפובליקה האיסלאמית, שחלק גדול ממנו מתבצע מול סין.

סין: "הסנקציות לא יובילו לפתרון"

סין היא הלקוחה המרכזית של הנפט האירני, ומהווה יחד עם רוסיה אופוזיציה למאמצי המערב להגביר את בידודה של אירן ולפגוע בכלכלתה.

"אנו מתנגדים להפעלת סנקציות נגד אירן ומאמינים שהשימוש בסנקציות כדי להפעיל לחץ לא יוכל לפתור את סוגיית הגרעין האירני", אמר דובר משרד החוץ הסיני הונג לי בתדרוך היומי לעיתונאים. "זה רק מסבך את המצב ואנו מקווים שכל הצדדים המעורבים יציגו גמישות, יגבירו את התקשורת וישאפו לפתוח בסבב שיחות נוסף מוקדם ככל שניתן".