דיווח: "נתניהו הסכים לרדת מהגולן"

מסמכים אמריקנים חושפים כי ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק ניהלו מגעים עקיפים וחשאיים עם הממשל הסורי להסכם שלום הכולל נסיגה מלאה מרמת הגולן - כך מפרסם העיתון ידיעות אחרונות. בכיר אמריקני: רק מלחמת האזרחים בסוריה מנעה את המשך השיחות

"נתניהו ניהל מו"מ לנסיגה מהגולן" (חדשות 2)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניהל מגעים עקיפים וחשאיים עם משטרו של הנשיא הסורי באשר אסד שבהם הסכים לנסיגה מהגולן בתמורה להסכם שלום מלא - כך מפרסם הבוקר העיתונאי שמעון שיפר בידיעות אחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הידיעה המצטטת מסמכים אמריקנים, המגעים שהחלו בסתיו 2010 הופסקו עם פרוץ המהומות בסוריה. המשא ומתן בין הצדדים התנהל באמצעות מתווך אמריקני, וגם שר הביטחון ברק היה מעורב בו.

האמריקנים הופתעו מנכונותו של ראש הממשלה לסגת באופן מלא מרמת הגולן - עד לקו המים של הכנרת, ולהציע בכך לסורים יותר מקודמיו. בכיר אמריקני המעורה בפרטי המשא ומתן טען כי המגעים היו מרחקי לכת וכי רק מלחמת האזרחים שפרצה בסוריה לפני כשנה וחצי מנעה את המשך השיחות בין הצדדים.

למשא ומתן החשאי היו מספר שותפי סוד בודדים שנאלצו לחתום על מסמך מיוחד המחייב אותם לשמירת סודיות מוחלטת. בין הבכירים היו מזכירו הצבאי לשעבר של ראש הממשלה, יוחנן לוקר, היועץ לביטחון לאומי עוזי ארד, יועצו המדיני של נתניהו רון דרמר, עו"ד יצחק מולכו ומזכירו הצבאי של שר הביטחון תא"ל במיל' יצחק הרצוג.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "מדובר ביוזמה אחת מבין רבות שהוצעה לישראל בשנים האחרונות. בשום שלב ישראל לא קיבלה את היוזמה האמריקנית הזו. היוזמה ישנה ולא רלוונטית, ופרסומה כעת נובע מצרכים פוליטיים".