משפחות הרוגי ה"מרמרה" תבעו את ישראל

בזמן שבאנקרה נמשכת העמדתם לדין של ארבעת בכירי צה"ל המואשמים ב"הרג מפלצתי" של פעילי המשט לעזה, הגישו הבוקר חלק מקרוביהם תביעה נגד ישראל בדרישה ל"פיצוי מוסרי וכספי" על אובדן חיי יקיריהם מאש חיילים במהלך מבצע ההשתלטות

כשנתיים וחצי אחרי תקרית המשט לעזה וההידרדרות הדראסטית שהוליד האירוע ביחסי אנקרה-ירושלים, הוגשה הבוקר לבית משפט בטורקיה תביעה נגד ישראל על ידי 33 מבני משפחותיהם של פעילי הספינה "מאווי מרמרה" - שנהרגו מאש צה"ל במהלך ההשתלטות עליה. כך דווח בעיתון הטורקי "הורייט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתביעה נדרשת ישראל להעניק "פיצוי מוסרי וכספי" למשפחות ההרוגים על אובדן חיי יקיריהן ולפצועים בתקרית על "הנזק שנגרם להם במהלך המתקפה", כלשונם.

לפי "הורייט", בין דורשי הפיצויים גם עיתונאים שנפגעו בזמן שסיקרו את האירועים על ה"מרמרה" וכן אחיות ששהו על סיפונה. עורך דינם של התובעים סיפר כי עד כה הוגשו בטורקיה 33 בקשות לפתוח בהליך משפטי נגד ישראל בגין אותם האירועים, בשווי פיצויים מצטבר של 10 מיליון לירות טורקיות.

בכירי צה"ל נאשמים ב"הרג מפלצתי"

היחסים בין שתי המדינות נקלעו למשבר חסר תקדים אחרי שבישראל דחו בתוקף את דרישתו של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, להתנצל באופן רשמי על הרג פעילי המשט לעזה ולפצות את בני משפחותיהם.

במקביל לפן האזרחי, הגיע העיסוק המשפטי בטורקיה בעניין המשט גם להליכים פליליים: במאי האחרון הוגשו לבית משפט באנקרה כתבי אישום חמורים נגד ארבעה בכירים ביטחוניים לשעבר בצה"ל בגין מה שהוגדר על ידי התביעה שם "הרג מפלצתי".

במשפט, שמתנהל חרף היעדרם, דורשת התביעה הטורקית לגזור עונש של תשעה מאסרי עולם מצטברים - או לחלופין 18,000 שנים בכלא - על הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום (צ'ייני), ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין ולשעבר ראש להק המודיעין בחיל האוויר אבישי לוי.