בכירים אמריקנים: "תקיפה באירן רק תזרז את תכנית הגרעין"

המסר שהעביר ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך להעסיק את התקשורת האמריקנית. בכירים לשעבר בממשל בוושינגטון טוענים הלילה כי פעילות צבאית נגד הגרעין האירני רק תאיץ את תכניתה של הרפובליקה האסלאמית - וחמור מכך: תאחד את האירנים ותעניק להם תחושה שאינם זקוקים לתת דין וחשבון לאף אחד. רה"מ: רק קו אדום ימנע תקיפה

בכלי התקשורת ברחבי העולם ממשיכים לעסוק בהרחבה ב"נאום הקווים האדומים" של ראש הממשלה בעצרת הכללית של האו"ם. לצד הביקורות בעד ונגד תוכן הנאום, נרשמת התייחסות נרחבת לשאלת אופי הפעולה הנדרשת נגד הגרעין האירני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

העיתון "ניו יורק טיימס" פרסם הלילה מאמר מקיף הקורא שלא לתקוף את מתקני הגרעין של הרפובליקה האסלאמית - בטענה כי זו רק תפעל לטובת האירנים. "התקיפה תזרז את תכנית הגרעין", צוטטו גורמים אמריקנים בכירים מתקופת ממשל בוש במאמר. "אם היא תותקף, אירן תרגיש חופשית להמשיך בתכניותיה ללא צורך להצדיק את עצמה בפני שום גורם".

"במקרה של תקיפה, הדבר יביא לגירוש הפקחים הבינלאומיים משטחה, יפסיק את פעילותם של מכשירי הניטור וההגנה וימנע את המעקב אחר התקדמותה", הזהירו הגורמים האמריקנים והוסיפו: "אירן תוכל להמשיך בשקט בתכניתה ולהקצות משאבים נוספים למטרות צבאיות".

זאת ועוד, ציינו הגורמים סיבה נוספת, שהועלתה גם בעבר, בגינה אסור לתקוף. "אירן כולה תתאחד במצב של תקיפה, ותיווצר אווירת גיוס. קשה לראות כיצד פעולה שכזאת תצליח - עדיף שאירן תכריע בסופו של דבר".

נתניהו: "קו אדום - ערובה למניעת מתקפה" 

בינתיים, בישראל ממשיכים להעביר את המסר ולפיו אירן גרעינית מהווה איום על שלום העולם. בראיון שהעניק לשליח חדשות 2 לניו יורק, אודי סגל, סירב נתניהו להתייחס לשאלה האם תקיפה אכן תתרחש ברגע שאירן תחצה את הקו האדום, אבל הבהיר את חשיבותו. "הקו האדום חייב להיות לפני שאירן תגיע להעשרה של השלב השני, של חומר הדרוש לפצצת גרעין ראשונה, זה מאוד ברור איזו נקודה הם חוצים", הסביר נתניהו. "אם הם ימשיכו בקצב הנוכחי...בוא נראה אם הם ימשיכו. הצבת הקו האדום היא הערובה הטובה ביותר להמנע מפעולה צבאית". הראיון המלא ישודר במהדורת חדשות סוף השבוע, הערב ב-20:00.

נתניהו התייחס גם לשיחתו הערב עם הנשיא האמריקני ברק אובמה. "אני שוחחתי שיחה די ממושכת עם הנשיא אובמה, ואתמול קיימתי פגישה ארוכה בארבע עיניים עם קלינטון. הצוותים שלנו מדברים בדרגים הגבוהים ביותר. אני חושב שישראל וארצות הברית יכולות להגיע להבנות הרבה יותר מגובשות ממה שנראה לפרשנים".

נתניהו חזר והתייחס גם לנאומו - "חשוב שתהיה הבנה לא רק בין ממשלות, וכזו מתגבשת, חשוב שגם העולם יבין את זה. אנחנו שומרים את כל הזכויות לפעול להגנתנו, אבל חשוב היה לי להבהיר לקהיליה הבינלאומית - שאירן מתקדמת".

אמש שוחחו נתניהו ואובמה בטלפון. בהודעה שפרסם הבית הלבן ניכר שהפערים בין וושינגטון לירושלים מצטמצמים, ושהשניים מסכימים על חשיבות המטרה - למנוע גרעין מהמשטר בטהרן.

"שני המנהיגים הבהירו כי הם מסכימים באופן מוחלט על המטרה המשותפת - מניעת הגרעין מאירן", נמסר בהודעת הבית הלבן. עם זאת, נראה שגם בשיחה הזו סירב אובמה לאשר את הקווים האדומים ששירטט נתניהו.