הנאום לא עבד על אובמה: "מתנגדים לקו אדום"

בכירים בממשל האמריקני הבהירו בעקבות נאום נתניהו בעצרת האו"ם כי אין שינוי בעמדת הנשיא נגד הצבת אולטימטום לאירן. דובר הבית הלבן: "ארה"ב וישראל פועלות במשותף למען אותה מטרה - מניעת פצצת גרעין אירנית"

בבית הלבן הגיבו הערב לנאומו של ראש הממשלה נתניהו בעצרת האו"ם והבהירו כי אובמה ונתניהו פועלים למען אותה מטרה - מניעת נשק גרעיני אירני. עם זאת, הבהירו בכירים בוושינגטון כי אין כל שינוי בעמדת הממשל, לפיה לא יוצב "קו אדום" לאירנים.

"הנשיא אובמה וראש ממשלת ישראל ימשיכו בשיתוף הפעולה הקרוב בסוגיית אירן", אמר דובר הבית הלבן טומי ויטור. לדבריו, "כפי שאמר ראש הממשלה, ארה"ב וישראל חולקות את אותה מטרה - למנוע מאירן להשיג פצצה גרעינית. הנשיא הבהיר זאת בנאומו בעצרת האו"ם השבוע. אנחנו נמשיך בהתייעצויות ובעובדה המשותפת שנועדה להשיג את המטרה".

גורמים אמריקנים התייחסו למתיחות בין שני המנהיגים וציינו את הטון הלא לעומתי של נתניהו כלפי הממשל האמריקני והנשיא בנאומו הערב, ואת הבעת התודה לאזהרה ששלח אובמה לאירן.

נתניהו והאיור (AP)

מנגד, הבהירו בכירים בממשל שוושינגטון עדיין מתנגדת ללחץ שמפעיל נתניהו על אובמה להציב קו אדום לאירנים, שחצייתו תגרור פעולה צבאית נגד טהרן. נשיא ארה"ב היה על מטוס ה"אייר פורס 1" בזמן נאומו של נתניהו בדרכו חזרה מכינוס בחירות בוירג'יניה. בבית הלבן אמרו כי אובמה לא יכול היה לראות את הנאום.

ראש העיר ניו-יורק: "מאוחדים במטרתנו למנוע מאירן גרעין"

אחרי נאומו, נפגש הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש העיר ניו יורק מייקל בלומברג. במהלך הפגישה אמר בלומברג כי "כמו ישראל, ניו יורק היא עדיין מטרה לטרוריסטים המבקשים להרוס את החרות. קיימת הסכמה בינינו לבין ישראל בכל הנוגע לשאלת הגרעין של טהרן. אני בטוח שארה"ב וישראל יצליחו לגבש מדיניות משותפת מתוך האינטרסים המשותפים ולמען הרגיעה".

בלומברג הוסיף כי העובדה היא שהשיעורים הכואבים והטרגיים ביותר של ה-120 הם שלא ניתן לסמוך על משטרים המתבססים על עליונות גזענית ושנאה דתית שיקיימו את הבטחותיהם לקהילה הבינלאומית. "כאשר אנו אומרים 'לעולם לא עוד', עלינו להתכוון לכך וזה דורש מאיתנו לקבוע קווים מסוימים לפני שנגיע לנקודת האל-חזור, על מנת שלא נתעורר יום אחד ונגלה שכבר מאוחר מדי", הדגיש.

על דבריו של בלומברג, ענה נתניהו: "אנו נמצאים בתקופה קריטית וחשוב להיות ברורים וחד משמעיים בנחישותנו למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני. זאת עלולה להיות נקודת ציר בהיסטוריה ואסור שזה יקרה. ניתן לעצור זאת אם נהיה ברורים והחלטיים באשר לקווים האדומים שאסור לאירן לחצות".