אבו-מאזן באו"ם: "ישראל מתכננת לנו נכבה שנייה"

שנה אחרי שנחל כישלון צורב בניסיון לזכות בהכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית עצמאית, עלה יו"ר הרשות אל דוכן הנואמים בעצרת הכללית והטיח בהנהגה בירושלים את האשמה על המצב המידרדר בשטחים. הוא טען כי ישראל מבצעת טיהור אתני, בין היתר באמצעות פעולות "תג מחיר"

אבו-מאזן באו"ם, הערב (חדשות 2)

יו"ר הרשות אבו-מאזן עלה הערב על דוכן הנואמים בעצרת הכללית של האו"ם. חלק נכבד מדבריו הקדיש לתופעת "תג מחיר" ולהסלמה שחלה בחודשים האחרונים באירועי האלימות נגד פלסטינים. את דבריו העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בחודשים האחרונים הפכו מתקפותיהם של הטרוריסטים הישראלים לתופעה יומיומית", אמר אבו-מאזן בפתח נאומו, כשבין היתר - התייחס להצתת מנזר השתקנים בלטרון. "מדי יום סובלים בנו עמנו ממעשי גזענות נגד הכנסיות, המנזרים והמסגדים שלהם. רכושנו נפגע, ואנו נופלים קורבן לרשע של כוחות הכיבוש הישראלי והממשל שתחתיו הם פועלים".

את האצבע המאשימה הפנה אבו-מאזן הישר לעבר ההנהגה בירושלים ואמר: "איש לא צריך להיות מופתע לנוכח מעשי המתנחלים: הם מהווים פועל יוצא של מדיניות ההתנחלות שמקדמת ממשלת ישראל. גורמים רשמים ואף ועדות חקירה מספקות לחייליהם תירוצים להמשיך להתעלל ולרדוף אותנו, במקום להעמידם לדין".

"תושבים מגורשים ונחנקים מאחורי גדרות"

יו"ר הרשות התייחס גם לבנייה במזרח ירושלים ואמר כי "ישראל מובילה מהלך כולל שנועד לשנות את מעמדה של העיר. מה שמתרחש שם הוא, הלכה למעשה, טיהור אתני של העם הפלסטיני - שמתבצע על ידי הרס בתים, גירוש תושבים וחנק מאחורי גדרות".

בהתייחסו למצוקה הכלכלית החמורה שאליה נקלעה הרשות הפלסטינית - הטיח אבו-מאזן את מלוא האשמה בממשלת ישראל וקבע כי היא זו שנושאת באחריות על המצב.

"רק בשנה החולפת הרסו הכוחות הישראלים תשתיות רבות", הוא אמר. "אלפי פלסטינים גורשו מבתיהם במסגרת המהלכים הישראליים שהביאו לקריסת הכלכלה ולהתמוטטות המוסדות הפיננסיים שלנו".

אבו-מאזן חתם את דבריו בהאשמה כי "ישראל רוצה להמשיך בכיבוש העם הפלסטיני וארצו, על המרחב האווירי שלה. צעדים אלו, שאנו דוחים, לא יביאו את השלום. למעשה, מתכננת ישראל נכבה נוספת. אנו לא נאפשר לכך להתרחש - ניאבק למען הבית שלנו ולמען אותו קשר היסטורי בל ינותק בין עמנו לארץ. אין - ולא תהיה לנו אף מולדת זולת פלסטין".