נתניהו בעצרת האו"ם: הקו האדום - רף העשרת האורניום

בנאום בעצרת הכללית, שבו הציג לנציגי המדינות תרשים, הבהיר ראש הממשלה כי הסנקציות על אירן לא יועילו בניסיונות למנוע ממנה פצצת אטום. הוא העריך כי עד לאביב תשיג טהרן יכולת גרעינית

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב בעצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק, וכצפוי - הקדיש את עיקר דבריו לסוגיית תכנית הגרעין של אירן ולצורך להביא להפסקתה. נתניהו הציג איור באמצעותו הדגים את ה"קו האדום" שיש להציב בפני טהרן במטרה למנוע ממנה השגת נשק גרעיני. את נאומו של נתניהו העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במרכז נאומו הבהיר נתניהו כי התחמשות של הרפובליקה האיסלאמית בנשק גרעיני תהווה סכנה לא רק לישראל - אלא לקהילה הבינלאומית כולה. "מדובר כאן בעתיד המדינה שלי ובעתיד העולם", הבהיר רה"מ. "אירן גרעינית כמוהה כאל-קעידה מצוידת בנשק אטומי. דמיינו את האנשים האלה עם נשק גרעיני - מי יהיה בטוח באירופה, במזרח התיכון, בארצות הברית?".

בהמשך, התייחס ראש הממשלה לאופיו של משטר האייתולות ואמר: "הממשל האירני הוא שמוביל את השנאה, שהיא הגורם לטרור. כך היה ב-2009, בדיכוי האלים של ההפגנות בארצם שקראו לדמוקרטיה. כעת הם מסייעים ברצח המונים במקומות שונים בעולם: הם לוקחים חלק בטבח בנשים ובילדים בסוריה, בהרג מאסיבי באפגניסטן, בהפיכת לבנון למדינת טרור ובגיבוש רצועת עזה כקן מחבלים שיורים טילים על ישראל ועריה".

 

נתניהו: סנקציות לא יעזרו (AP)

 

"הסנקציות לא עוצרות את תכנית הגרעין"

נתניהו האשים כי אירן מנצלת את המגעים הדיפלומטיים כדי למשוך זמן. "אני רוצה להודות למנהיגים שתומכים בסנקציות, יש לזה השפעה על הכלכלה, אבל הסנקציות לא עוצרות את תכנית הגרעין", אמר. "במהלך השנה האחרונה אירן הכפילה את מספר הצנטריפוגות בקום. יש דרך אחת לבלום בשלום את תכנית הגרעין האירנית - למתוח קו אדום. קווים אדומים לא יוצרים מלחמה - הם מונעים מלחמה".

בשלב זה שלף ראש הממשלה תרשים שהכין מראש ובו איור של פצצה ובה מצויינים אחוזים של העשרת אורניום. באמצעות האיור הוא הבהיר את הגבול שיש להציב לטהרן. "קו אדום צריך להיות בתחום אחד בתכנית שלהם - בניסיון להעשיר אורניום", אמר. "אירן עדיין מעשירה אורניום במפעלים עצומים - חלקם גלויים. למעשה הדרך היחידה למנוע מאירא נשק גרעיני היא למנוע ממנה לייצר מספיק אורניום לפצצה".

 לוח הזמנים לפצצה: הקיץ הקרוב

בקיץ יגיעו האירנים לפצצה (AP)

ראש הממשלה הדגיש את הצורך בפעולה מיידית ואמר שעד האביב הקרוב האירנים יגמרו את השלב הלפני האחרון בייצור הפצצה ואז ייקח להם אולי כמה שבועות עד שתהיה בידם פצצה. "הדברים שאני אומר כאן לא מבוססים על מודיעין, אלא על דברים שפורסמו על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית - כולם יכולים לראות אותם ברשת", ציין.

"השלב הזה מגיע לקיצו לכן אני כה נחוש", הסביר נתניהו. "יש כאלה שאומרים שגם כשאירן תשלים את התהליך יהיה ניתן לבלום את התוכנית. כל קהילות המודיעין פועלות כדי למנוע מאירן פצצה, אבל הם לא בולמים אותה, הם רק דוחים את התהליך".

"אנו צריכים קו אדום כדי למנוע מאירן את בניית הפצצה", אמר נתניהו. "אני מאמין שעם קו אדום ברור אירן תוותר. זה ייתן מספיק זמן להפעיל את הסנקציות הכלכליות והמהלכים הדיפלומטיים".

בסוף דבריו התייחס ראש הממשלה גם למתיחות ביחסים עם אובמה והממשל האמריקני. "אני מעריך מאוד את דעתו של הנשיא", הבהיר. "אנחנו שותפים למטרה לבלום את תכנית הגרעין האירנית, אנחנו מקיימים שיחות עם הממשל ואני בטוח שנגיע בסופו של דבר לפתרון".