איילון מפתיע: "הפערים בין ישראל לארה"ב מצטמצמים"

על רקע המתיחות הנמשכת בין וושינגטון לירושלים, סגן שר החוץ אומר היום דברים מפתיעים על היחסים עם האמריקנים. בראיון לרשת ב' ציין כי "הפערים בינינו לבין האמריקנים מצטמצמים". איילון לא שכח לשבח את נאומו של הנשיא האמריקני אובמה בעצרת האו"ם, וציין כי הצדדים פועלים לניסוח קווים אדומים לאירן

דני איילון. ארכיון (חדשות 2)

סגן שר החוץ איילון מפתיע - ומרגיע: הדיווחים על המתיחות, ואפילו הקרע השורר בין ישראל לארה"ב מתרבים כל העת, גם על רקע עצרת האו"ם המתכנסת בניו יורק. היום מנסה סגן שר החוץ דני איילון, להרגיע את הרוחות ומדגיש בריאיון לרשת ב' כי "הפערים בינינו לוושינגטון מצטמצמים". בנוסף טוען איילון כי הממשלה בישראל והממשל בוושינגטון פועלים יחד לניסוח קווים אדומים לתכנית הגרעין של אירן - גם אם לא יוצגו בפני טהרן באופן רשמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

איילון סיפר כי המגעים בין ישראל לאמריקנים טובים, ולא שכח גם לשבח את נאומו של הנשיא האמריקני ברק אובמה מול עצרת האו"ם בניו יורק, בו נאמרו "דברים חשובים מאוד", כלשונו. בנאומו, ערב יום כיפור, הבהיר אובמה כי "ארצות הברית תעשה את מה שצריך כדי למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני",  אך עם זאת לא הזכיר קווים אדומים וגם לא את אפשרות הפעולה הצבאית, כדי למנוע התהוות אירן גרעינית.

על אף סירובה המפורש של ארצות הברית להציב קווים אדומים לטהרן, איילון הבהיר כי קיים דוח-שיח על עקרונות כאלה בין וושינגטון לירושלים - גם אם אלה לא יוצגו באופן פומבי בפני האירנים. "אני חושב שכל הרעיון הזה של קווים אדומים ראוי שיהיה מוצב אבל לא בפומבי ואני חושב שכרגע שהמגעים בינינו לבין האמריקנים, שבדיוק עוסקים בנושא הזה, הם מצוינים".

הבוקר פורסם בעיתון "הארץ", כי מסמך פנימי שהפיק משרד החוץ הישראלי מלמד כי הסנקציות שהוטלו לאחרונה על אירן אכן מקשות על תפקודה הכלכלי ומערערת את יציבות שלטונה. על פי הגורם, אנשי המשרד פועלים ברוח הנתונים שפורסמו בו בכדי להביא לסבב סנקציות נוסף על טהרן.

לדברי הבכיר, נתוני הדוח שהופק על ידי משרד החוץ מעידים על הנזק הקשה שנגרם לאירן. מממצאי הדוח עולה בין השאר כי בעקבות הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי על המדינה, ספגו האירנים ירידה של כ-50% בייצוא הנפט לרחבי העולם. המשמעות העולה מכך היא ירידה משמעותית בהכנסות המדינה, הנאמדת בכ-40 מיליארד דולר מאז תחילת השנה.

מן הדוח שחיבר המשרד בסיוע שגרירויות זרות הפועלות באירן אף עולה, כי עיקר השפעתם של הצעדים הכלכליים שננקטו נגד אירן, ניכר בהתייקרויות המחירים במדינה, ובהם גם מוצרי היסוד. על פי הדיווחים, מחירי הלחם, העוף והחשמל התייקרו לאחרונה באופן משמעותי. זאת ועוד, חברות בינלאומיות עצרו את העסקאות שניהלו עם אירן מחשש לכספיהן.