משרד החוץ: "הסנקציות האחרונות על אירן עובדות"

דוח פנימי שחיבר המשרד מגלה כי סבב הסנקציות האחרון שהוטל על המדינה, הסב לאירן נזק כלכלי גדול במיוחד העשוי לערער על יציבות שלטונו של אחמדינג'אד, כך פורסם ב"הארץ". בתוך כך, המשרד פועל לאישורו של סבב סנקציות נוסף על טהרן. במקביל, רה"מ צפוי לנאום מול העצרת הכללית של האו"ם בנוגע לסוגיית הגרעין האירני

משרד החוץ: "הסנקציות עובדות" (אימג'בנק - gettyimages)

גורם בכיר במשרד החוץ דיווח כי בידיו מסמך פנימי שהפיק המשרד, המלמד כי הסנקציות שהוטלו לאחרונה על אירן אכן מקשות על תפקודה הכלכלי ומערערת את יציבות שלטונה, כך פורסם הבוקר ב"הארץ". על פי הגורם, אנשי המשרד פועלים ברוח הנתונים שפורסמו בו בכדי להביא לסבב סנקציות נוסף על טהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי הבכיר, נתוני הדוח שהופק על ידי משרד החוץ מעידים על הנזק הקשה שנגרם לאירן. מממצאי הדוח עולה בין השאר כי בעקבות הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי על המדינה, ספגו האירנים ירידה של כ-50% בייצוא הנפט לרחבי העולם. המשמעות העולה מכך היא ירידה משמעותית בהכנסות המדינה, הנאמדת בכ-40 מיליארד דולר מאז תחילת השנה.

מן הדוח שחיבר המשרד בסיוע שגרירויות זרות הפועלות באירן אף עולה, כי עיקר השפעתם של הצעדים הכלכליים שננקטו נגד אירן, ניכר בהתייקרויות המחירים במדינה, ובהם גם מוצרי היסוד. על פי הדיווחים, מחירי הלחם, העוף והחשמל התייקרו לאחרונה באופן משמעותי. זאת ועוד, חברות בינלאומיות עצרו את העסקאות שניהלו עם אירן מחשש לכספיהן.

ממצאי הדוח עשויים להסביר את התבטאויותיו האחרונות של שר החוץ אביגדור ליברמן, לפיהם נגרם נזק ליציבות המשטר האירני. "אני מוכן להסתכן ולמר שבתוך שנה נראה באירן את אותה תופעה שראינו בעולם הערב", אמר שר החוץ. במקביל, פועלים אנשי המשרד לשכנוע המעצמות בהטלת סנקציות נוספות על אירן, בכדי לחזק את המגמה שהוצגה בדוח.

הערב: נתניהו ינאם בעצרת האום

הדיווחים אודות הדוח הפנימי של משרד החוץ, באים על רקע יציאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעצרת האו"ם בניו יורק. נתניהו עשוי להבהיר בנאומו מהו "הקו האדום" מבחינת ישראל, בטרם תשיג אירן נשק גרעיני. "אין צורר שעם ישראל לא עמד בפניו" אמר נתניהו, בטרם המריא.

נתניהו ינאם מול העצרת הכללית של האום, לאחר שנשיא ארצות הברית ברק אובמה, נשא נאום פושר יחסית, במהלכו טען כי יעשה הכל בכדי למנוע מאירן את המשך פיתוח תוכנית הגרעין שלה.