מורסי: "הסכם קמפ דיוויד לא ממומש"

נשיא מצרים מוחמד מורסי אומר כי אם ארה"ב דורשת ליישם את הסכם השלום, היא צריכה ליישם גם את הסכם קמפ דיוויד שמעולם לא יושם: "כל עוד השלום והצדק לא נשמרים עבור הפלסטינים, ההסכם הזה לא ממומש". לדבריו לארה"ב יש אחריות מיוחדת לפלסטינים, מכיוון שהיא חתומה על ההסכם

תוקף את ארה"ב. הנשיא מורסי, ארכיון (AP)

נשיא מצרים מוחמד מורסי אומר שאם ארה"ב מבקשת שמצרים תשמור על הסכם השלום עם ישראל, עליה לקיים את הסכם קמפ דיוויד - שקובע שיש להעניק שלטון עצמי לפלסטינים, ולדעתו אינו מיושם. עוד אומר מורסי כי על ארה"ב לשנות מן היסוד את היחס שלה לעולם הערבי, לכבד את עקרונותיו ולסייע בהקמת מדינה פלסטינית. את הדברים אמר נשיא מצרים בראיון לעיתון "הניו יורק טיימס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בראיון הנשיא התייחס ליחסים עם ישראל, ואמר כי אם ארה"ב מבקשת ממצרים לכבד את הסכם השלום עם ישראל, היא צריכה לקיים גם את האוטונומיה הפלסטינית כפי שהוסכם על ידה בהסכמי קמפ דיוויד. לדבריו לארה"ב יש "אחריות מיוחדת" לפלסטינים בשל הסכמי קמפ דיוויד מ-1978, שכלל קריאה לנסיגה ישראל מיהודה, שומרון ועזה לצורך יצירת אוטונומיה פלסטינית: "כל עוד השלום והצדק לא נשמרים עבור הפלסטינים, ההסכם הזה לא ממומש".

יש להפריד בין הסכמי קמפ דיוויד, שנחתמו לפני הסכם השלום וכוללים בתוכם את ההתחייבות לאוטונומיה פלסטינית, לבין הסכם השלום עצמו שנחתם ב-1979, אליו הנשיא מורסי לא התייחס.

"אמריקה קנתה את שנאת הערבים כי תמכה בישראל"

"המשטר האמריקני הקודם (של ג'ורג' בוש) קנה בכסף את חוסר האהדה, אפילו את השנאה, של עמי האזור על ידי גיבוי ממשלות דיקטטוריות על פני האופוזיציה ובתמיכה בישראל על חשבון הפלסטינים". כשנשאל האם ארה"ב היא עדיין בעלת ברית של מצרים, כפי שהיה בימי מובארק, אמר מורסי בחיוך "זה תלוי איך מגדירים בעלת ברית", רמז להתבטאותו של נשיא ארה"ב בשבוע שעבר שמצרים היא לא בעלת ברית ולא מדינת אויב.

הוא שיבח את התייצבותו של הנשיא אובמה לצד מפגיני "האביב הערבי" ואמר שזכותם של העמים באזור לדרוש את החירויות שמהם נהנים האמריקנים. "לערבים ולאמריקנים יש מטרות משותפות - לחיות חופשיים על אדמתם, לפי ערכיהם ובצורה דמוקרטית. אנו מקווים לחיות בהרמוניה ובשלום האחד עם השני".

מורסי יגיע במהלך השבוע לניו יורק כנשיא הראשון של מצרים שנבחר בצורה דמוקרטית, ואומר שארה"ב לא יכולה לצפות שמצרים תנהג לפי רצונה: "אין מקום לשפוט את העם המצרי לפי סטנדרטים של התרבות הגרמנית, האמריקנית או הסינית. כמו שהמצרים לא ישפטו החלטות אמריקניות, ארה"ב לא צריכה לשפוט את ההחלטות של העם המצרי".

"לא נקבל שום סוג של אלימות"

בקשר למהומות האחרונות בעולם הערבי לאחר פרסום סרטון ביו-טיוב שפוגע בנביא האיסלאם מוחמד, אמר הנשיא "אנו לעולם לא נסכים לסוג כזה של אלימות, אך אנחנו צריכים להתמודד עם המצב בחוכמה". על המהומות שהיו בקהיר אמר "עובדי השגרירות האמריקנית לא היו בסכנה, האלמנטים האלימים בקרב המפגינים היו קטנים יחסית".

על פיטורי ראשי הצבא המצרי בחודש שעבר אמר מורסי כי הוא הנשיא הנבחר, והוא ממלא את רצונו של העם: "הנשיא הוא מפקד כוחות הצבא של מצרים, נקודה. מצרים היא מדינה אזרחית כעת, הצבא הוא לא השליט העליון. כמדינה אנחנו דמוקרטיים, חופשיים, חוקתיים, שומרי חוק ומודרניים. אני מנהיג לפי הבחירה של העם המצרי ולא לפי שום דבר אחר - זה ברור?"