שר ההגנה האמריקני עונה לנתניהו: "קו אדום – דחיקתנו לפינה"

פאנטה הצטרף לעמדתם הנחרצת של אובמה וקלינטון נגד דרישתו של ראש ממשלת ישראל להציב לאירן קווים אדומים ואמר כי הם מגבילים את חופש הפעולה. "קווים אדומים הם סוג של טיעונים פוליטיים", הדגיש שר ההגנה. הבוקר ביקרו עיתונאים אמריקנים המקורבים לאובמה את דברי נתניהו על אירן

שם קו אדום? פנטה (AP)

נמשכים חילופי המסרים בין ישראל לממשל אובמה בנושא הגרעין האירני. לאחר ההכרזות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפיהן ארה"ב צריכה לשים קו אדום לאירן שחצייתו תחייב תקיפה, מבהיר שר ההגנה האמריקני לאון פאנטה כי זו תהיה דחיקה לפינה של וושינגטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון למגזין "פוריין פוליסי" שהתפרסם בסוף השבוע הדגיש פאנטה: "לנשיאים של ארה"ב ולראשי הממשלה של ישראל או של כל מדינה אחרת אין קווים אדומים שקובעים את ההחלטות שלהם".

שר ההגנה הוסיף ומתח ביקורת מרומזת על ראש הממשלה נתניהו. "מה שיש להם (לישראל) הן עובדות המוצגות להם, ואז הם שוקלים איזה סוג של פעולה נדרשת כדי להתמודד עם מצב זה", ציין פאנטה. "אני מתכוון, זה העולם האמיתי. קווים אדומים הם סוג של טיעונים פוליטיים המשמשים כדי לנסות לשים אנשים בפינה".

"מוכנים למקרה שההפגנות ייצאו מכלל שליטה"

עם זאת, בדבריו הוא גם ניסה להרגיע את המתח שבין אובמה לנתניהו ואמר כי "נאמר שכשיש לך ידידים כמו ישראל, אתה משתתף בדיונים נמרצים לגבי איך להתמודד עם הנושאים האלה (הגרעין האירני) וזה מה שקורה עכשיו ולפעמים, בדמוקרטיות, זה מגיע גם לציבור".

בעניין המהומות בעולם בעקבות הסרט האנטי-אסלאמי אמר שר ההגנה: "אנחנו צריכים להיות מוכנים למקרה שההפגנות האלה יוצאות מכלל שליטה - ושמנו על כך תשומת לב מיוחדת".

מחר יתראיין ראש הממשלה בנימין נתניהו לתכניות הבוקר בארצות הברית, כדי להסביר מדוע לדעתו יש צורך בהצבת קו אדום ברור לאירן בנושא הגרעין. נתניהו הותקף היום על ידי כותבים המקורבים לאובמה בעיתונות האמריקנית.