הבית הלבן: "הצבת קו אדום לאירן - לא מועילה"

המחלוקת בין ארה"ב לישראל בשאלת תקיפת מתקני הגרעין באירן מתרחבת. לאחר שרה"מ נתניהו קרא לקהילה הבינלאומית להציב לטהרן "קו אדום וברור", הבהירו הלילה בוושינגטון: "הצבת קו אדום אינה מועילה". דוברת מחלקת המדינה האמריקנית הוסיפה כי "הנשיא אובמה נחוש בדעתו שלא לאפשר לאירן להתחמש בנשק גרעיני"

הפערים מתרחבים. נתניהו וקלינטון (AP, רויטרס)

הפערים בין ישראל לארה"ב בנוגע לאפשרות של תקיפת מתקני הגרעין באירן נראים גדולים מתמיד. לאחר שאתמול קרא רה"מ נתניהו להציב קו אדום לאירן, במשרד החוץ בוושינגטון הבהירו הלילה: הצבת קו אדום לאירן "אינה מועילה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנשיא אובמה הצהיר באופן חד משמעי שלא יאפשר לאירן להתחמש בנשק גרעיני", אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ויקטוריה נולנד. "אנחנו בטוחים לחלוטין בנוגע למחויבותו של הנשיא, אך הצבת תאריכי יעד כאלה ואחרים או קווים אדומים אינה מועילה", הוסיפה. היא הדגישה כי ארה"ב מנהלת "התייעצויות קדחתניות עם ישראל" בנושא.

המתיחות סביב הצבת תאריך יעד לתקיפה התגברה אתמול בבוקר, לאחר שרה"מ נתניהו הדגיש כי "אירן לא תעצור אם היא לא תראה נחישות מהמדינות הדמוקרטיות בעולם וקו אדום ברור". בריאיון שהעניק לרשת הטלוויזיה הקנדית CBC אמר נתניהו כי "ברגע שנבסס קו כזה, יגבר הסיכוי לכך שלא נצטרך לפעול אחרת".

קלינטון: "לא מציבים דד-ליינים"

"אנחנו משוחחים על העניין עם ארה"ב. הנושא אינו הסנקציות או הצעדים הננקטים - מדובר בקביעת קו שאירן לא תוכל לעבור בתכנית הגרעין", הדגיש ראש הממשלה נתניהו. "אני חושב שאם האירנים יראו את זה, הם עשויים לעצור ולחשוב לפני שיחצו את הקו הזה".

מספר שעות לאחר שידור הריאיון הצהירה מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון כי ארה"ב "לא מציבה דד-ליינים" לאירן ועדיין מחשיבה את הגישה הדיפלומטית כ"דרך הטובה ביותר" למנוע מהרפובליקה האיסלאמית לפתח נשק גרעיני.

כשנשאלה האם ממשל אובמה יציב "קווים אדומים" ברורים יותר לאירן, או יצהיר במדויק מה יהיו תוצאות כישלון המשא ומתן בין אירן למעצמות, השיבה מזכירת המדינה, "אנחנו לא מציבים תאריכי יעד". לדבריה "אנחנו משוכנעים שיש לנו עוד זמן להתמקד בסנקציות, לעשות כל שביכולתנו כדי להביא את אירן למשא ומתן".