צפו: "אינתיפאדה כלכלית" ברשות

המחאה החברתית מתעצמת. לא אצלנו אלא בשטחים. בעוד אבו מאזן מתכונן לנסיעה לאו"ם לבקש שם הכרה, ברחבי הרשות יותר ויותר הפגנות על רקע יוקר המחייה. רמאללה, שכם, חברון - הכניסה לערים האלה הייתה סגורה בידי מפגינים

רחובות שכם ורמאללה נראו היום כמו בימי השיא של האינתיפאדה - אלא שהקריאות היו שונות בתכלית. את הזעם נגד הכיבוש הישראלי החליפו הפעם סיסמאות נגד לא אחרים מאשר ראשי הרשות הפלסטינית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו אומרים לך, פיאד - חזור לבנק העולמי, לא נותר פה דבר - רוששת אותנו!", זעקו אזרחים נגד ראש ממשלת הרשות, במחאה על יוקר המחייה בשטחים. "העלית את מחירו של שק שעורה מ-40 ש"ח ל-90 ש"ח!", זעק היום ההמון הזועם ברחובות עיר האבות. "לך בחזרה לאמריקה, פה זה חברון!".

סימני המחאה ניכרו במקומות רבים ברחבי הגדה: הדרכים הראשיות לערים הפלסטיניות נחסמו בצמיגים בוערים, מה שהפך אותן - למשך כמה שעות - לנצורות. במקביל, נערכו הפגנות סוערות במרכזי הערים ובמחנות הפליטים.

המפגישים דורשים שפיאד יתפטר

המחאה כולה החלה כשהזעם הציבורי בשטחים התעורר סביב מחירי הדלק הנוסקים. משם, היא המשיכה גם לקריאות נגד יוקר המחייה בשטחים.

יוקר המחייה בשטחים הוא כמעט בלתי נתפס: שוטרי תנועה, לדוגמה, מרוויחים 1,350 שקלים לחודש. בחברה שבה קילו עגבניות עולה שבעה שקלים וליטר בנזין - 7 שקלים, המאמץ לגמור את החודש הפך בלתי אפשרי.

המוני המפגינים דורשים דבר אחד - את התפטרותו של ראש הממשלה סלאם פיאד, שנתפס כמי שאחראי למצב הכלכלי המידרדר.

ברוב המוקדים עומדים השוטרים הפלסטינים מנגד ומאפשרים למפגינים "לשחרר קיטור". עם זאת, במחנה הפליטים בלטה שבשכם פרצו עימותים אלימים וישירים בין אנשי החוק הפלסטינים לבין התושבים, ובהמשך הם התרחבו גם לתחומי הקסבה של העיר.