מזכ"ל האו"ם: "ישראל משחקת לידי הקיצונים"

בנאום שנשא מזכ"ל האו"ם באן קי-מון מול מועצת זכויות האדם בג'נבה, הוא הפנה ביקורת נוקבת כלפי ישראל ואמר שהמשך המדיניות של ירושלים כלפי רצועת עזה רק תחמיר את המצב באזור. עם זאת הדגיש באן: "הרקטות שנורות מרצועת עזה גורמות לסבל אנושי"

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון שנאם מול מועצת זכויות האדם בג'נבה התייחס למתיחות בגבול רצועת עזה. באן מתח ביקורת על ישראל, אך העביר ביקורת גם על ירי הרקטות מהרצועה וטען כי מדובר בדבר בלתי נסבל שמוביל "לסבל אנושי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני קורא לישראל להסיר את ההגבלים הנוקשים כדי להקל על הסבל של האזרחים ולהביא לקיצו של המצור", הדגיש מזכ"ל האו"ם, והוסיף: "לשמור על חלק גדול מהאוכלוסייה במצב של עוני לא משחק לידיו של איש, מלבד לידיהם של הקיצונים באזור".

בישראל טוענים שהמצור על רצועת עזה נועד למנוע מעבר של נשק וציוד צבאי לידי ארגון החמאס ששולט ברצועה. באן, נאם מול ועידה שבדרך כלל תומכת בצד הפלסטיני של הסכסוך המורכבת מ-47 אומות ומונהגת על ידי נציבת האו"ם בנושא זכויות האדם, נאבי פילאי. הוועידה שמחה לשמוע את המזכ"ל קורא לישראל לכבד את זכותם של הפלסטינים למדינה משלהם ולסייע ביצירת "מדינה פלסטינית עצמאית, ריבונית, דמוקרטית וברת קיימא".

מון הוסיף וקרא לצדדים - הפלסטינים והישראלים, לחזור לשולחן המשא ומתן לסיום הסכסוך ארוך הימים. פילאי אמרה לוועידה שישראל מחבלת בניסיון לשוב לשולחן המשא ומתן בהמשך הבנייה בהתנחלויות. בנוסף, היא גינתה את מעשי האלימות של מתנחלים נגד האוכלוסייה הפלסטינית וקראה לישראל לשחרר יותר מ-4,000 אסירים פלסטינים שמוחזקים בכלא ללא משפט.