שר החוץ הגרמני בירושלים: "לא נתיר לאירן לפתח נשק גרעיני"

רגע לפני שנועד עם שר הביטחון ברק בלשכתו, הבהיר גידו ווסטרוולה בתדרוך עיתונאים כי ברלין לא תאפשר לטהרן להתחמש בנשק אטומי. עם זאת, הוא הבהיר כי ארצו רואה בקו הדיפלומטי פתרון ראוי

שר החוץ הגרמני, היום בירושלים (רויטרס)

שר החוץ הגרמני, גידו ווסטרוולה, ניצל את ביקורו בישראל כדי להעביר ממנה מסר לאירן שלפיו על הנהגתה להציג תכנית מעשית שתוכל להביא לפתיחת משא-ומתן עם הקהילה הבינלאומית על תכנית הגרעין שלה. בתדרוך עיתונאים שקיים בירושלים הבהיר כי "לא קיימת אופציה", כלשונו, לכך שהרפובליקה האיסלאמית תחזיק בנשק אטומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את השיחה עם הכתבים ערך ווסטרוולה רגע לפני כניסתו לפגישה עם שר החוץ, אהוד ברק. "אנו שותפים לדאגה שעוררה בישראל תכנית הגרעין של אירן" - אמר, כשברקע נמשך בזירה המדינית העיסוק במהלך שנקטה קנדה לניתוק קשריה עם טהרן.

למרות דבריו הנחושים, הבהיר ווסטרוולה כי כמו בוושינגטון - סבורה ההנהגה בארצו כי נכון יהיה לפתור את הסוגיה בדרכים דיפלומטיות. עם זאת, הוא הדגיש כי "שיחות למטרת קיום שיחות בלבד הן בהחלט לא מה שאנו מחפשים".

הסנקציות הביאו את הריאל האירני לשפל חסר תקדים

ברקע הקריאות למשא-ומתן, הולכת ומתדהקת כל העת טבעת החנק סביב צוואר משטר האייתולות. ביום שישי האחרון נועדו בניקוסיה, בירת קפריסין, שרי החוץ של האיחוד האירופי - שקראו יחדיו להחרפת העיצומים על טהרן. עם זאת, נשאה ההצהרה אופי כללי ולא איומים בנקיטת צעדים ספציפיים.

במקביל, ממשיך הבידוד הבינלאומי של טהרן לפגוע בכלכלתה: באירן דיווחו היום כי הסנקציות הביאו את הריאל - המטבע המקומי - לשפל חסר תקדים.

"אנו מצויים במלחמה מול העולם בחזית הכלכלית", אמר נגיד הבנק המרכזי של אירן, מחמוד בחמאני. "התנאים שעמם אנו מתמודדים דומים לאלה של מדינה המצויה במאבק".