הקבינט המדיני-ביטחוני יקבל סקירה מודיעינית על אירן

ראש אמ"ן אביב כוכבי יציג היום בפני הקבינט המדיני-ביטחוני את סקירת המודיעין השנתית של צה"ל. במוקד הדיון תהיה הערכת המודיעין השנתית לגבי אירן, אבל לא צפויות להתקבל בו החלטות. הדיון נערך על רקע דרישתו של רה"מ נתניהו להציב "קווים אדומים" לאירן

ראש הממשלה בנימין נתניהו מכנס הבוקר את הקבינט המדיני - ביטחוני לדיון שבו ימסור ראש אמ"ן אלוף אביב כוכבי את סקירת המודיעין השנתית. במוקד הדיון הערכת המודיעין השנתית לגבי אירן, אבל לא צפויות להתקבל בו החלטות. הפגישה הזאת נערכת על רקע הדיון ב"קווים האדומים" שיוצבו לאירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו חזר אתמול על דרישתו מארצות הברית והמערב להציב גבול, "קו אדום" שלאחריו - תתבצע תקיפה, בעקבות הדיווחים האחרונים לגבי כוונתו של הנשיא האמריקני אובמה להציב קו אדום ברור לטהרן. המחלוקת בין נתניהו לאובמה בימים האחרונים אולי תביא לניסיון למצוא נוסחה שתמנע פעולה ישראלית באירן, אם אכן היתה מתוכננת אחת כזאת.

אתמול פורסם ב"ניו יורק טיימס" כי אובמה שוקל להציב קווים אדומים לתקיפה באירן. מספר שעות לאחר מכן, ראש הממשלה נתניהו נפגש עם חיילים אמריקנים בלשכתו ומשיב לאמירה הזאת: ככל שהקו האדם יהיה ברור יותר ונחוש יותר, כך יקטן הסיכוי לעימות, לתקיפה ישראלית. מה זה קו אדום מבחינת ישראל? קו אדום שהאירנים יבינו שזה קו אדום שיילחצו ממנו ויבינו שאם יעברו אותו  - האמריקנים ייצאו לפעולה צבאית נגדם.

ברק: בפני ישראל אתגרים מורכבים

נשיא המדינה שמעון פרס ושר הביטחון אהוד ברק העבירו אמש מסרים לגבי היכולות ההתקפיות של ישראל. "בעצם האיומים עומדת ישראל בפני אתגרים מורכים מקרוב ומרחוק. אנו עוקבים אחרי ההתפתחויות, גם כשקשה לחזות לאן יובילו", אמר ברק. "ישראל נדרשת בעת הזו לקור רוח, שיקול דעת, אחריות, נכונות לקבל החלטות ולפעול על פיהן אם יהיה צורך בכך".

נשיא המדינה התייחס לאיכויות של כיפת הברזל. "אלפי אזרחים חשים היום בטוחים יותר בזכות הכיפה. הם חבים את ביטחונם לסוללות שיירטו טילים במעופם ומנעו פגיעות רבות, בעיקר בישובי עוטפי עזה, שממנה נורו רוב הטילים", אמר פרס. "זה המצב באזורנו. כל טקס צבאי או תרגיל ביטחוני הופכים במה להעברת מסרים, לעיתים לארצות הברית וברוב המקרים לאירן".