"ארה"ב תצמצם מעורבותה בתרגיל עם ישראל באוקטובר"

מגזין ה"טיים" דיווח כי ארצות הברית תפחית באופן משמעותי את מספר החיילים שישתתפו בתרגיל המשותף שיתקיים עם צה"ל במהלך חודש אוקטובר. בנוסף, תצומצם פעילות המערכות ליירוט טילים בתרגיל. גורמים ישראלי: "האמריקנים מנסים לומר שהם לא סומכים עלינו"

הטיים: מעורבות ארה"ב בתרגיל תצומצם משמעו (AQUAZOOM)

ארצות הברית ממשיכה בניסיונות לשכנע את צמרת הממשל בישראל שלא לתקוף באירן. המגזין טיים דיווח כי ממשל אובמה יקצץ במעורבות הצבא האמריקני בתרגיל הצבאי משותף עם כוחות צה"ל העתיד להיערך באוקטובר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווחים, צבא ארצות הברית יפחית בשני שלישים את מספר החיילים הצפויים לקחת חלק בתרגיל. בנוסף האמריקנים צפויים לעשות שימוש במערכות יירוט טילים שעוצמתן פחותה מן המתוכנן.

הפרסומים הללו באים על רקע אמירותיו של רמטכ"ל צבא ארצות הברית שטען כי ארצו לא תצטרף לישראל במידה ותתקוף בטהרן. גורם ישראלי בכיר שצוטט ב"טיים" טען כי משמעות צמצום מעורבותה של ארצות הברית בתרגיל היא הבעת אי אמון בצעדים שעלולה מדינת ישראל לנקוט. "בעיקרון מה שהאמריקאים אומרים לנו הוא 'אנחנו לא סומכים עליכם'", הסביר הגורם.

הבית הלבן: "שיתוף הפעולה עם ירושלים טוב מאי פעם

במקביל לפרסומים בעיתון ה"טיים", דובר הבית הלבן ג'יי קרני ציין במהלך תדרוך עיתונאים שקיים כי "שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני עם ישראל מעולם לא היה הדוק כפי שהוא כעת, בהובלת הנשיא אובמה. ארצות הברית העניקה לישראל סיוע גדול יותר מאי פעם".

קרני אמר את הדברים בעת שהשיב להאשמותיו של המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, מיט רומני, שטען כי "ממשל אובמה השליך את ישראל לכלבים" בשל יחסו לאיום הנשקף מתכנית הגרעין של אירן".

באשר לחילוקי הדעות בין ההנהגה בירושלים לממשל בוושינגטון בשאלת השימוש באופציה הצבאית נגד טהרן, אמר קרני כי "יחסינו עם ישראל קרובים ביותר, ובהתאם לכך המחויבות הבלתי מעורערת שלנו לביטחונה. מרגע כניסתו של אובמה לבית הלבן הוא פעל למען גיבוש הסכמה בינלאומית שנועדה להתמודד עם סירובה של אירן למלא את המחויבויות שלה ולהוכיח לה שלא תוכל להשיג נשק גרעיני".

עם זאת, הוא שב והדגיש את הגישה הרווחת בוושינגטון באשר לטיפול בבעיה. "הנשיא סבור שהכלים הדיפלומטים יהיו האמצעים היעילים ביותר למנוע מאירן להתחמש בנשק גרעיני ולהביא אותה לוותר על שאיפותיה האטומיות".