הבית הלבן השיב לרומני: "הקשר הביטחוני עם ישראל הדוק מאי פעם"

סוגיית היחס לישראל מהווה כבר מזמן נדבך מרכזי בזירה הפוליטית המתחממת בארצות הברית. אחרי שהמועמד הרפובליקני לנשיאות האשים את אובמה בהפקרה ובטיפול לקוי באיום הגרעין עם אירן, נמסרה בשמו תגובה נחרצת על הדברים

ברק אובמה. ארכיון (רויטרס)

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, השיב הערב על האשמותיו של המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, מיט רומני, שטען כי "ממשל אובמה השליך את ישראל לכלבים" בשל יחסו לאיום הנשקף מתכנית הגרעין של אירן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתדרוך עיתונאים שקיים הערב הדגיש קרני כי לא שוחח עם אובמה על תוכן הנאום, אך הדגיש כי "שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני עם ישראל מעולם לא היה הדוק כפי שהוא כעת, בהובלת הנשיא אובמה. ארצות הברית העניקה לישראל סיוע גדול יותר מאי פעם".

באשר לחילוקי הדעות בין ההנהגה בירושלים לממשל בוושינגטון בשאלת השימוש באופציה הצבאית נגד טהרן, אמר קרני כי "יחסינו עם ישראל קרובים ביותר, ובהתאם לכך המחויבות הבלתי מעורערת שלנו לביטחונה. מרגע כניסתו של אובמה לבית הלבן הוא פעל למען גיבוש הסכמה בינלאומית שנועדה להתמודד עם סירובה של אירן למלא את המחויבויות שלה ולהוכיח לה שלא תוכל להשיג נשק גרעיני".

עם זאת, הוא שב והדגיש את הגישה הרווחת בוושינגטון באשר לטיפול בבעיה. "הנשיא סבור שהכלים הדיפלומטים יהיו האמצעים היעילים ביותר למנוע מאירן להתחמש בנשק גרעיני ולהביא אותה לוותר על שאיפותיה האטומיות".