דני אילון: "ביקור באן בטהרן - שגיאה מוסרית"

סגן שר החוץ דני אילון תקף היום את מזכ"ל האו"ם באן קי מון על רקע השתתפותו בוועידת המדינות הבלתי מזדהות המתקיימת בטהרן. "זו טעות מדינית, דיפלומטית ושגיאה מוסרית", טען דני אילון. "המהלך נותן לגיטימציה למשטר האייתוללות הדיקטטורי והרצחני". עם זאת הדגיש סגן שר החוץ – "לא נשבוא את הכלים, נמשיך לשתף פעולה"

ועידת המדינות הבלתי מזדהות הנערכת בטהרן, מעוררת הדים גם בירושלים - סגן שר החוץ דני איילון התייחס היום לכינוס, ולהחלטתו של מזכ"ל האו"ם להשתתף בו, על אף הביקורת שהופנתה כלפיו. "זו טעות מדינית, דיפלומטית ושגיאה מוסרית", אמר איילון בראיון לערוץ החדשות. "ההחלטה הזו נותנת לגיטימציה למשטר האייתוללות הדיקטטורי והרצחני שמפר כל חוק ונורמה בינלאומית. זה משטר שמאבד לגיטימציה גם בקרב העם שלו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

איילון הוסיף וטען - "הופעה של מזכ"ל האו"ם, שאמור לייצג את הקהילה הבינלאומית בכינוס כזה, היא דבר חמור, שמחזק את האייתוללות במקום להחליש אותם". עם זאת, הבהיר סגן שר החוץ, "מחינו על כך באופן ישיר מול מזכ"ל האו"ם, ובכל זאת, אנחנו מכבדים אותו ואת תפקידו. לא נשבור את הכלים. ונמשיך לעבוד בשיתוף פעולה עם הארגון".

סגן השר ניסה לשלוח מסר מרגיע גם לעם האירני: "הבעיה היא לא האירנים עצמם אלא המשטר האירני, שמרחיק את עצמו מהציביליזציה והתרבות האנושית. לגבי המשטר הזה, אסור שיהיה שום זגזוג או מהלך שיתפרש כמתן לגיטימציה. לא כל עוד הם ממשיכים בתוכנית הגרעין ובפעולות טרור ברחבי העולם".

לקראת פרסום הדוח הקרוב של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנושא הגרעין האירני, סגן שר החוץ נשמע מאוד לא אופטימי: "המסמך הזה, לצערי, לא יוכיח שום דבר חדש, אלא להיפך. האירנים ממשיכים לרמוס את כל הנורמות הבינלאומיות. לצערי גם הסנקציות המאוד חזקות ומשפיעות, לא משמעותיות עד כדי כך שהמשטר ישנה את התנהלותו. יש להחריף את הסנקציות על אירן, כולל אמברגו מוחלט על ייצוא הנפט שלהם. אני מעריך שזו הדרך. רק לחצים יביאו שינוי מדיניות - אם בכלל".