ארה"ב בביקורת על דחיית תביעת הוריה של רייצ'ל קורי: "מתסכל ומאכזב"

האם הזעם של בני משפחת קורי על קביעת ביהמ"ש בחיפה כי פעילת השמאל האמריקנית שנדרסה על ידי דחפור צה"לי ברפיח "נהרגה בתאונה שגרמה היא עצמה" תגלוש לפסים דיפלומטיים? במחלקת המדינה התייחסו הערב לסוגיה והביעו הזדהות עם תחושות ההורים

מזכירת המדינה קלינטון. ארכיון (AP)

החלטתו היום של בית המשפט המחוזי בחיפה לדחות את התביעה שהגישו הוריה של פעילת השמאל האמריקנית רייצ'ל קורי, שנדרסה למוות ב-2003 על ידי דחפור של צה"ל בפאתי רפיח, עוררה מורת רוח לא רק בקרב ההורים, והערב קיבלה ביטוי גם במישור הדיפלומטי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, ויקטוריה נולנד, אמרה כי ארה"ב "מזדהה עם התסכול" שעמו מתמודדים קרוביה של פעילת השמאל, לנוכח דחיית התביעה ונימוקי השופט, שקבע כי נהג הדחפור שפגיעתו גרמה למותה של קורי לא התרשל במילוי תפקידו.

הוא אף פסק כי קורי, בת 23 במותה, שהייתה פעילה ב"תנועת הסולידריות הבינלאומית עם הפלסטינים", נהרגה בתאונה ש"גרמה היא עצמה". על כך אמרה נולנד: "אנחנו מבינים את האכזבה שחשים בני המשפחה מהאופן שבו הסתיים המשפט".

"יום רע לזכויות האדם"

זמן קצר אחרי דחיית התביעה בבית המשפט, סיפקה סינדי קורי, אמה של רייצ'ל, הצהרה לעיתונאים - שבה תקפה במילים קשות את ישראל.

"זהו יום רע לזכויות האדם, לשלטון החוק ולישראל", היא אמרה - והאשימה: "הזכות לחיים של רייצ'ל הופרה על ידי הצבא הישראלי. כבר בתחילה היה ברור שמערכת המשפט תגן על חיילים ותפטור אותם מלהיענש - על חשבון אזרחים".

בסיום דבריה, אמרה אמה של קורי כי "לנו, לפחות, ניתנה גישה אל מערכת המשפט הישראלית - זו שדוחה את רוב פניות הפלסטינים אליה". עורך הדין שמייצג את בני המשפחה, חוסיין אבו-חוסיין, הבהיר כי יעתור בשם מרשיו נגד ההחלטה לבית המשפט העליון.