שגריר ישראל בארה"ב: הממשל האמריקני יעריך תקיפה מוצלחת באירן

לאחר שאמר לפני כשבועיים כי גם עיכוב של תכנית הגרעין האירנית הוא מטרה ראויה לתקיפה ישראלית, ממשיך מייקל אורן עם הקו התומך בתקיפה באירן. בשיחות סגורות שקיים בישראל אמר אורן כי ארה"ב תעריך תקיפה ישראלית מוצלחת של מתקני הגרעין. לדבריו, ההיסטוריה מוכיחה כי האמריקנים תומכים בתקיפות ישראליות רק לאחר ביצוען

ארה"ב תעריך תקיפה מוצלחת. אורן (חדשות 2)

שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן טען בשבוע שעבר, כי בניגוד לתחזיות השליליות, ארצות הברית תעריך תקיפה מוצלחות של ישראל באירן. הדברים שפורסמו הבוקר בעיתון "מעריב" נאמרו בשיחות סגורות שקיים אורן במהלך ביקורו בארץ בשבוע שעבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפי הדיווח, אורן מתנגד לתפיסה כי תקיפה של מתקני הגרעין האירנים תפגע בקשרים הביטחוניים והדיפלומטיים בין ישראל לארה"ב ומאמין כי תקיפה מוצלחת תוביל דווקא לתוצאה הפוכה. בשיחות הסגורות טען השגריר כי ההיסטוריה מוכיחה שבכל פעם שישראל ביצעה תקיפה צבאית מוצלחת, בניגוד לעמדת וושינגטון, המהלך רק הגביר את הערכת האמריקנים כלפי ישראל.

אורן אף הזכיר את מלחמת ששת הימים והתקפת הכור בסוריה, המיוחסת לישראל לפי פרסומים זרים, כדוגמאות לכך שהממשל האמריקני העריך את היוזמה הישראלית לאחר מעשה למרות שהתנגד להן באופן נחרץ בתחילה. אורן אף העריך כי במקרה של תקיפה ישראלית ארה"ב תתייצב לצידה של ישראל, שכן דעת הקהל בארה"ב והתמיכה הישראלית בקונגרס האמריקני נמצאים בשיא חסר תקדים בהיסטוריית היחסים בין המדינות.

עם זאת, אורן לא התייחס בדבריו למצב בו תקיפה ישראלית של מתקני הגרעין האירניים תכשל ותאלץ את ארה"ב להתערב בכוחות גדולים על מנת לסייע לצה"ל ולהגן על ישראל מפני מתקפת נגד משולבת. התערבות צבאית כזו עלולה לפגוע בכלכלה האמריקנית הרעועה ולהשפיע על דעת הקהל האמריקנית.

"גם עיכוב שווה תקיפה"

ההתבטאות האחרונה של אורן ממשיכה את קו האמירות שלו בשבועות האחרונים לגבי אפשרות התקיפה באירן. לפני כשבועיים התייחס השגריר הישראלי בריאיון לרשת MSNBC האמריקנית לאזהרות של בכירים אמריקנים לפיהן תקיפה באיראן תשיג רק עיכוב בתכנית הגרעין של משטר האייתולות. "שנה, שנתיים, שלוש או ארבע הן זמן ארוך במזרח התיכון", הסביר אורן, "הגענו לצומת קריטי שבו יש לקבל הכרעות חשובות".