ליברמן: "ישראל לא תוכל להשלים עם אירן גרעינית"

בריאיון מיוחד ל"אולפן שישי" הבהיר שר החוץ את החומרה שהוא רואה בהישגיה האטומיים של טהרן והאשים את מקבלי ההחלטות בעשור החולף באימוץ מדיניות שגויה, שהביאה - יחד עם העיסוק בסוגיה - למצב סבוך. "טיפסנו על עץ גבוה, כך שגם אי עשייה תגבה מחיר", הוא הזהיר

שר החוץ, אביגדור ליברמן, התייחס הערב למתיחות הביטחונית מול טהרן סביב האפשרות לתקיפה ישראלית של מתקני האטום שלה. הוא מתח ביקורת על מקבלי ההחלטות בנושא ב-10 השנים האחרונות, שלראייתו לא אימצו את המדיניות שהיה עליהם לנקוט - ובכך אפשרו לשלטון האייתולות להגיע ליכולות שבהן הוא מחזיק כיום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"דיברתי על הדברים האלה עוד ב-2001, כשמתקני הגרעין האירניים עוד לא היו תת-קרקעיים ומפוזרים, כפי שהם כיום", אמר ליברמן בריאיון מיוחד לדני קושמרו ב"אולפן שישי". "נחשפתי לנושא הזה לראשונה ב-1996, כשהייתי מנכ"ל משרד ראש הממשלה. ב-2001 ידענו שהם מתכוונים להעביר את כל מתקני הגרעין אל מתחת לפני הקרקע ולפזר אותם בשטח, אבל ההחלטות - כפי שהיו צריכות להתקבל - לא התקבלו".

ליברמן סירב להשיב במישרין לשאלה האם הוא נמנה עם השרים התומכים בתקיפה באירן, אך הבהיר את החומרה שהוא רואה במצב הנוכחי: "כמי שהרבה שנים עוסק בנושא הזה, אני יכול להגיד שלפי החומר המודיעיני - ישראל אינה יכולה לחיות עם אירן גרעינית", הבהיר - והוסיף: "מי שמקל ראש בכך ומביא, כדוגמה, גם את העובדה שלפקיסטן, הודו וקוריאה הצפונית יש גרעין - לא מבין על מה הוא מדבר. אין שום מצב שישראל תוכל להשלים עם אירן גרעינית".

נוסף על כך, הפנה ליברמן אצבע מאשימה לעבר שותפיו לממשלה ולקואליציה שלטענתו מגבירים את העיסוק בסוגיית התקיפה באירן: "יש אנשים שדנים בנושא הזה מבלי שיש לפניהם חומר מודיעיני. אני חושב שהפטפטת הזאת היא דבר הרסני ופוגעת ביכולת ההרתעה שלנו. טיפסנו על עץ גבוה, כך שגם לאי עשייה יהיה מחיר".

"אבו מאזן - מוביל טרור"

סוגיה נוספת שאליה התייחס ליברמן בריאיון היא הקיפאון במגעים המדיניים מול הפלסטינים ולמכתב ששיגר השבוע לשרי החוץ של מדינות הרביעייה הבינלאומית ("הקוורטט") - שבו קרא לקהילה הבינלאומית לסייע בהדחת אבו מאזן מתפקידו.

"הבעיה הקשה היא שאבו מאזן, כרגע, מכשיר את הקרקע לכך שבנובמבר, אחרי הבחירות בארצות הברית, הוא יגיע לעצרת הכללית של האו"ם כדי להעביר שם החלטה של הכרה ברשות הפלסטינית כמדינה שאינה חברה באו"ם", הוא הסביר - וקרא: "לא צריך לחכות, אלא לקחת יוזמה. כבר שלוש שנים וחצי אנחנו רק מגיבים. בין חאלד משעל לאבו מאזן יש חלוקת עבודה: הראשון מוביל טרור מזוין וחמוש, ואבו מאזן מוביל טרור מדיני".

ליברמן האשים את יושב-ראש הרשות הפלסטינית בנקיטת צעדים שבעיניו "מסוכנים יותר מטרור רגיל" - ובהם: "התביעה בבית הדין הבינלאומי בהאג שאבו מאזן עומד מאחוריה ומאשים את חיילי צה"ל בפשעים נגד האנושות, ההחלטה שהוביל בדרבן לקבוע שישראל היא מדינת אפרטהייד והחרם האקדמי שיזם על מוצרים ישראלים. לכן, יש לנו זכות לשאול אם הוא לגיטימי - בתור מי שמנהלים משא ומתן עם אדם תנו שלא שולט ברצועת עזה ולא מסוגל כבר כמה שנים לערוך בחירות (ברשות)".

עקיצה לברק: "הוא מחפש לעבור את אחוז החסימה"

יושב-ראש ישראל ביתנו הגיב בחריפות על הביקורת שמתח על המכתב ששיגר שר הביטחון, אהוד ברק. "לבי איתו", הוא עקץ. "אני מבין שהוא שרוי במצוקה ומחפש אג'נדה כדי להצליח לעבור את אחוז החסימה. אם אני יכול לספק לו אותה, אז כפרות - שיבושם לו".

בתחום המדיני, ביקר ליברמן את מדיניותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מול הפלסטינים. "לטעמי, הוא נתן אשראי גדול מדי לאבו מאזן – מנאום בר אילן, דרך 5,000 מקומות עבודה שהקצנו לפלסטינים ועד לאי גביית החוב בגובה 700 מיליון שקלים של הרשות הפלסטינית לחברת החשמל".

על הלינץ' בערבים בכיכר ציון: "היסטריה צורמת"

את הריאיון עמו סיכם ליברמן בהתייחסות לתקיפת הצעיר הערבי בשבוע שעבר בכיכר ציון שבירושלים. הוא גינה את המעשה, אך עם זאת - הבהיר כי מדובר בתופעה המתפשטת בקרב כלל חלקי החברה הישראלית, שאינה מופנית נגד מגזרים מסוימים.

"יש בעיה אמיתית של גל אלימות", הוא אמר - והוסיף: "חייבים להילחם בכל סוג של אלימות ללא פשרות - לא משנה מדובר ביהודים נגד ערבים או בערבים בינם לבין עצמם. ראינו כמה מעשי רצח היו בתוך יישובים ערביים. צריך להילחם גם באלימות בין יהודים".

יושב-ראש ישראל ביתנו מתח ביקורת על התגובות הקשות שגררה התקיפה בכיכר ציון ואמר: "יש משהו צורם בהיסטריה האחרונה: ראיתי המון אנשים מכים על חטא, מגנים, עולים לרגל ומבקרים את אותו צעיר ערבי. צריך לגנות במילים הכי חריפות שיש את מה שעשו לו, אבל אני אני זוכר מקרה אחר - שבו התנפלו תריסר ערבים על חיילים ישראלים בחיפה וחרטו על ראשו של אחד מהם. אלא ששם מיד קבעו שזה לא לינץ' או אירוע לאומני, ואף אחד לא ביקר אותו בבית החולים".