אובמה הרחיב את הסנקציות על אירן: "הממשל באירן אחראי לפעולותיו"

נמשך הלחץ הדיפלומטי של המערב על טהרן. הלילה (שעון ישראל) הודיע נשיא ארה"ב ברק אובמה על הרחבת הסנקציות הכלכליות על משטרו של אחמדינג'אד. הרחבת הסנקציות נוגעת למגזרים הפיננסים והאנרגיה

נשיא ארה"ב ברק אובמה (רויטרס)

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע הלילה (שעון ישראל) על הטלת סנקציות חדשות על אירן, זאת בשל המשך תהליך ההתחמשות הגרעינית שלה.

מדובר בסנקציות נוספות שמוטלות על המגזרים הפיננסים והאנרגיה במדינה."אם בטהרן ימשיכו להתנגד, שלא יהיה להם ספק שארצות הברית ובעלות בריתה ימשיכו ללחוץ ויגבירו את הסנקציות", אמר הנשיא האמריקני בהודעתו על הסנקציות. "הממשל בטהרן אחראי לפעולותיו".

מטרת הסנקציות החדשות היא לפגוע ביכולת של גורמים באירן למכור נפט מקומי, דבר אשר עליו מתבססת הכלכלה המקומית. עוד נכתב בהודעה כי הסנקציות מכוונות גם כלפי אנשים פרטיים וחברות שיסחרו עם חברת הנפט הלאומית של אירן, הבנק המרכזי בבירה טהרן ועוד.

רה"מ: "לא אתן לאירן להשמיד אותנו" 

הודעתו של אובמה מגיעה לאחר הריאיון המיוחד שהעניק הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו ליונית לוי ואודי סגל, שבו התייחס גם לנושא האירני. תחילה הגיב ראש הממשלה על הדיווחים שלפיהם גמל בלבו להוציא לפועל מתקפה צבאית על הרפובליקה האיסלאמית, חרף התנגדות של בכירי מערכת הביטחון למהלך.

"את הרמטכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ אני מעריך מספיק כדי לשמוע את ההערכות שלהם, במקום שצריך: בחדרים סגורים. לא פה ולא בתקשורת. הדיון בתקשורת הוא לא אחראי ופוגע בביטחון המדינה", האשים נתניהו. "השאלה היא עקרונית וחשובה: בדמוקרטיה הישראלית - ובכל דמוקרטיה - מי שקובע הוא הדרג המדיני ומי שמבצע הוא הדרג המקצועי. זה מה שתמיד היה ומה שגם תמיד יהיה. אני עוד לא קיבלתי החלטה", הבהיר.

עם זאת, סיפק נתניהו התייחסות מרומזת לרצונו לפעול כדי למנוע מאירן גרעין כשאמר: "לשם המחשה: ב-1981 קיבל בגין החלטה לתקוף את הכור בעירק. אישים בכירים מאוד במערכת הביטחון התנגדו בתוקף להחלטה, אבל היה ברור שמי שיכריע הוא הדרג המדיני. אותו עיקרון שהיה, הוא גם זה שיהיה. לא קיבלתי החלטה אם לתקוף, אך אני רואה את משטר האייתולות מצהיר את מה שחרט על דגלו: להשמיד אותנו. הם מכינים פצצות אטום כדי להשמיד אותנו, ואני לא אתן שזה יקרה".

באשר להתנגדות בקהילה הבינלאומית למהלך ישראלי נגד אירן אמר ראש הממשלה: "אני אשמח אם בעולם ובארצות הברית  יעשו את המלאכה הזאת. גייסתי לא מעט תמיכה בקהילה הבינלאומית, על מרכיביה השונים, כדי ללחוץ על אירן. הלחץ הזה פוגע בכלכלת אירן, אבל לא החזיר את תכנית הגרעין אפילו מטר אחורה. אם הם יעשו את זה - מה טוב. את הדברים שנוגעים לגורלנו ולעצם קיומנו אנחנו לא מפקידים בידי אחרים, גם לא בידי הטובים שבידידנו. אובמה ורומני אמרו שלישראל יש זכות להגן על עצמה נגד כל איום - ואנחנו חייבים לקבל את ההחלטות על עצם גורלנו ועתידנו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת