רומני בפגישה עם פרס: "ארה"ב מוטרדת מגרעין אירני"

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב מיט רומני נפגש עם רה"מ נתניהו ועם הנשיא במסגרת ביקורו בישראל. במרכז הדיונים: האיום האירני והדרך לעצור את תכנית הגרעין. רומני לפרס: "זה איום גדול". צפו

פגישה כמעט נשיאותית: המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית מיט רומני הגיע אמש לביקור בישראל ונפגש הבוקר עם נשיא המדינה שמעון פרס. את העדכונים מפגישת השניים אנו מעבירים בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

פרס בירך את רומני על ביקורו והתייחס תחילה לגרעין האירני. "אירן רוצה לשלוט במזרח התיכון", אמר נשיא המדינה. "על כן היא מפעילה טרור בכל העולם באמצעות חיזבאללה וחמאס - כדי לשים סוף לקיומה של ישראל. אני חושב שהעולם כולו צריך לקחת את זה ברצינות. המדיניות האמריקנית היא שיש לשים לכך סוף - בדרכים דיפלומטיות, אך כל האופציות צריכות להיות על השולחן. הגרעין האירני הוא בעיה של העולם כולו והוא יכול ליצור שינוי מבני בקואליציות בכל מדינות העולם. אני מודה לארצות הברית על התמיכה בישראל".

פרס התייחס גם להתפתחויות בסוריה וקרא למצוא פיתרון למשבר. "בלתי אפשרי לראות דיקטטור טובח בבני עמו ואת ארונות המתים בהם שוכבים ילדים", אמר נשיא המדינה. "סוריה היא חברה בליגה הערבית. אולי יש צורך לשלוח צבאות של מדינות ערב לסוריה ולהביא לפתרון המצב, בגיבוי האו"ם, שכן מדובר באחריות של הליגה הערבית. באשר לישראל - המדיניות שלנו היא מדיניות של שלום, לא נתערב במתרחש בסוריה".

הפגישה עם יחימוביץ' בוטלה

רומני מצדו השיב בברכות לפרס, הודה לו ואמר כי חשוב לו להיות נוכח במדינה בתשעה באב. "מערכת היחסים בין ארצות הברית לישראל מושתתת על שלום, ערכים וכבוד הדדי", אמר רומני. "היחסים חזקים ורק מתחזקים יותר בחלוף השנים. גם ארצות הברית מוטרדת מהגרעין האירני, זה איום שלא מתקבל עלינו, ואשר מהווה איום על העולם כולו".

לפני הפגישה בין השניים הודיע רומני כי הוא מבטל את הפגישה שהייתה צפויה לו עם יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ'. יו"ר הסיעה יצחק הרצוג פרסום הודעה בה הוא הביע צער על הביטול, ואמר כי הוא חושש שרומני הוטעה במכוון על ידי גורמים פוליטיים המפחדים מהתחזקותה של יחימוביץ'. "חבל שהמושל רומני איבד הזדמנות לשמוע על האלטרנטיבה המדינית והכלכלית שיש היום לממשלת נתניהו והיא זו של מפלגת העבודה", אמר הרצוג.

מי שמקווה להחליף את נשיא ארצות הברית הנוכחי ברק אובמה, ייפגש במהלך ביקורו גם עם בכירי ממשל בישראל, ובהם שר הביטחון ברק, שר החוץ ליברמן ועם ראשי האופוזיציה. לאחר מכן יוועד עם ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד. מוקדם יותר נפגש רומני עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. השניים הביעו הסכמה בנושא הסכנה האירנית והצורך למנוע אותה.

"המושל רומני, אתה חבר אישי שלי וחבר טוב למדינת ישראל ולכן זהו עונג לאחר אותך כאן", אמר נתניהו לרומני. "עלי לציין כי שמעתי חלק מהדברים שאמרת לפני מס' ימים. אמרת שהסכנה הגדולה ביותר לעולם היא משטרה אייתולות המחזיק בנשק גרעיני ואני מסכים איתך במאה אחוז".

נתניהו לרומני: הסנקציות נגד אירן לא הועילו עד היום

"חשוב שנעשה כל שביכולתנו על מנת למנוע מהאייתולות להשיג יכולת גרעינית. עלינו להיות הוגנים ולומר שכל המאמצים הדיפלומטיים והסנקציות שהוטלו עד כה לא עיכבו את תכנית הגרעין האירנית כהוא זה", הוסיף נתניהו. "לכן אני מאמין שאנו זקוקים לאיום צבאי חזק ואמיתי לצד הסנקציות, כדי שיהיה לנו סיכוי לשנות את המצב הזה".

"אני רוצה שתדע שבכל התהפוכות הללו יש בת ברית יציבה אחת לארה"ב כאן במזרח התיכון וזו ישראל", הדגיש ראש הממשלה בפני רומני. "לכן אני חושב שחיזוק היחסים בין מדינתינו הוא אינטרס חיוני לתהליך השלום ולמדינות שלנו, ואני מאמין שביקורך כאן הוא ביטוי לשאיפה משותפת זאת של שני העמים שלנו. ברוך הבא, כנציג ארה"ב, נושאת דגל החירות בעולם, בשם מדינת ישראל נושאת דגל הדמוקרטיה במזה"ת, ברוך בואך לירושלים"

בתגובה לדברי נתניהו, הודה רומני לראש הממשלה ואמר כי "זהו כבוד להיות כאן היום. הידידות בנינו נמשכת שנים ובזמנים קריטיים כאלו, הגעתי לכאן כדי ללמוד את נקודת המבט והרעיונות שלך בהקשר לאתגרים באזור וברחבי העולם. לכבוד הוא לי להיות כאן ב-ט' באב, להכיר במשמעות העמוקה של יום זה ובסבל של העם היהודי לאורך אלפי השנים, ובהקרבה של רבים כל כך".

"למרבה הצער, הטרגדיה של הרג לא רצוי אינו נחלת העבר וממשיך להעכיר את ימינו גם לאחרונה. אני מתייחס ברצינות לפרספקטיבה שלך לגבי אירן ומאמציה להשיג יכולת גרעינית ומצפה לדון איתך בצעדים נוספים שאנו יכולים לנקוט על מנת לשכנע את אירן לנטוש את תכניתה הגרעינית", אמר רומני והוסיף כי "כשאנו ניצבים מול האתגר של אירן השואפת להשיג יכולת גרעינית, עלינו להתבסס על האינטרסים והערכים שלנו על מנת לגרום לה לפנות לנתיב אחר ולהבהיר לעולם כולו שארה"ב וישראל מאוחדות במחויבות שלה אחת כלפי השנייה".

במטה רומני מקווים שהביקור יגדיל את אחוזי התמיכה בו בקרב המצביעים היהודים ורומזים כי תזמון הודעתו של הנשיא אובמה על העברת 70 מליון דולרים נוספים למימון כיפת הברזל נועדה להאפיל על ביקור רומני בישראל. ביקורו של רומני נערך שלושה חודשים לפני הקרב מול אובמה על הנשיאות, כשהקמפיין של שני הצדדים לקראת הישורת האחרונה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת