פרס על סוריה: נפעל אם נרגיש סכנה

בראיון לרשת CNN הבהיר הנשיא כי ישראל עוקבת מקרוב אחר כל תזוזה של מצבורי הנשק הכימי בסוריה ואמר כי במקרה הצורך "נפעל עד שהסכנה תחלוף". פרס אמר שיש בידי ישראל הוכחות שאירן היא האחראית לפיגוע בבורגס

נשיא המדינה שמעון פרס העניק הבוקר ראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית CNN שבו התייחס לחשש הגובר בישראל מנפילת מצבורי הנשק הכימי בסוריה לידי גורמי טרור, למתיחות מול אירן ולהתרעות מפני פיגועים נגד ישראלים ברחבי העולם.

"העברה של נשק כימי לידי ארגוני טרור מסכנת את ישראל ומסכנת מדינות רבות באירופה וברחבי העולם", אמר פרס. "אם האלטרנטיבה היא להיהרג או למנוע, האלטרנטיבה היא אחת: למנוע! ישראל לא תוכל להישאר אדישה לתזוזות טילים כימים העלולים להיות מופנים כלפיה".

הנשיא הדגיש כי לישראל יש ניסיון רב בזיהוי סיכונים ואמר: "על כן עיננו פקוחות באמצעות כל הטכנולוגיה העומדת לרשותנ., סוריה וגורמי הטרור חייבים להיות תחת אזהרה ברורה, נפעל עד שלא תהיה סכנה".

הוא התייחס למשבר ההומניטרי במדינה השכנה ואמר שהדגיש באזני נשיא ארה"ב ברק אובמה וגם באזניו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי העולם לא יכול להישאר אדיש לזוועות המתרחשות במדינה. פרס אמר שצריך לשקול את האפשרות של הכנסת כוחות צבאיים ממדינות ערב לסוריה.

 "ידה של אירן עומדת מאחורי הפיגוע בבולגריה"

בנוגע לטרור נגד ישראלים אמר הנשיא: "אנו יודעים בבירור כי איראן עומדת מאחורי הפיגוע בבולגריה מאחר והיו ניסיונות דומים בזמן האחרון ובחודשים קודמים. ניתן לראות דמיון בשיטה, בדרך, בקו. כל אלה העלו תמונה ברורה לפיה מדובר באירן. חיזבאללה הוא ארגון טרור הממומן על ידי אירן, ועל כן הוא רק המתווך. יש לנו מספיק מידע והוכחות להאשימם".

פרס הוסיף בנושא האיראני כי "טהרן היא מרכז הטרור העולמי. ישראל תומכת במאמצי ארה"ב למניעת פיתוח הגרעין, ואין לנו ויכוח בנושא זה. הנשיא אובמה פועל הלכה למעשה שלא לאפשר לאיראן להחזיק נשק גרעיני. לא מדובר במלחמה בין ישראל לאיראן, זוהי מלחמה של איראן לבצע פעולות טרור ולהשיג נשק להשמדה המונית".

"אירן היא סכנה עבור העולם כולו, לא רק עבור ארצות הברית, וישנה אחריות בינלאומית לשמור על העולם מקטסטרופה אמיתית", הזהיר.

לשאלת הכתבת האם ישראל אחראית למותם של מדעני הגרעין באיראן ענה הנשיא: "לא הצהרנו ולא אישרנו שהרגנו מדעני טרור. אם יש מידע על אדם שמסכן חיי אזרחים, כמובן שנפעל מיד לסיכולו. אני לא אומר שהרגנו את מדעני הגרעין, אני אומר שכמו כל מדינה שיש לה מידע על אדם שמסכן אזרחים, אנו נפעל מיד לנטרל אותו. אין לישראל רצון להתקיף ולפתוח במלחמה, אך אנו תמיד נגיב ונמנע אם יהיה צורך, אם תהיה סכנה ברורה על חיי אדם".

"הייתי רוצה לבקר כעת בקולורדו ולחבק את המשפחות השכולות"

בנושא שינויי השלטון במצרים אמר פרס: "אנו חייבים וננסה לשתף פעולה עם צבא מצרים. אשמח לפגוש את הנשיא המצרי, הדבר יקרה בזמן המתאים ובמקום המתאים. יש לנשיא מצרים החדש עוד הרבה נושאים דחופים על הפרק".

לאור הסיפור המרכזי שבו עוסקת רשת CNN, ביקש הנשיא להביע את צערו העמוק ולמסור את תנחומיו בעקבות הטבח בקולורדו. "אני מבקש להביע תנחומים למשפחות הנרצחים. כנשיא, אני מבקר בבתי משפחות שכולות בישראל והייתי רוצה לבקר כעת בקולורדו ולחבק את המשפחות השכולות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת