פרס: "נגיע למרצחים בכל מקום"

נשיא המדינה שמעון פרס הגיב הבוקר לפיגוע הרצחני בבורגס, שבו נהרגו 5 הישראלים. "זהו פיגוע רצחני מבית היוצר של ארגוני הטרור הפועלים בחסות אירן", אמר פרס. "בכל מקום שצריך לרדוף את המרצחים נעשה זאת עד שיוכו מהשורש"

אצבע מאשימה לאירן: כמו ראש הממשלה בנימין נתניהו, גם נשיא המדינה שמעון פרס מטיל את האחריות לפיגוע הרצחני בבורגס על אירן ומבטיח לפעול בכל האמצעים נגד המחבלים: בהצהרה שמסר הבוקר מבית הנשיא בירושלים הדגיש פרס כי מדובר ב"פיגוע רצחני מבית היוצר של ארגוני הטרור הפועלים בחסות אירן" והבטיח לפעול נגדם בכל האמצעים: "לא נשכח, לא נתעלם, לא ניכנע".

"במלחמות יש גם קורבנות, ולצערי הקורבנות הפעם הם אנשים חפים מפשע, נשים ילדים וגברים שיצאו לנופש", אמר הנשיא. "ראשית אני רוצה להביע את תנחומי למשפחות שאיבדו את יקיריהן ולפצועים אני מאחל שיחלימו במהרה. יחד נפעל כדי לא לאפשר לטרוריסטים מאירן לבנון וסוריה להרים ראשם".

מאז אתמול עוסקות הרשויות בבולגריה ובישראל בחקירה משותפת של הפיגוע הרצחני, בו נהרגו שמונה בני אדם. זמן קצר לפני דבריו, שוחח נשיא המדינה עם מקבילו הבולגרי רוזן פלבנייב, שהעביר לו מסר כי התגובה לטרור היא חיזוק היחסים בן המדינות. עוד הוסיף נשיא בוגלריה כי הפיגוע הנתעב רק יעמיק את שיתופי הפעולה הביטחוניים והאסטרגיים בין ישראל לבולגריה. "העם הבולגרי חש קרבה עמוקה לעם ישראל", אמר פלבנייב לפרס, והתייחס בהמשך דבריו גם להצלת יהודי בולגריה בזמן מלחמת העולם השנייה.

בסיום דבריו, הבטיח פרס שישראל תגיע למרצחים, בכל מקום בו הם מסתתרים. "צר לי על אובדן אנשים, אבל אני בטוח שישראל יכולה - והיא תעמוד - גם נגד הטרור הזה, כמו שעמדנו מולו במקרים אחרים. "העם צריך להיות מאוחד ונחוש כדי להשתיק את הטרור. בכל מקום שצריך לרדוף את המרצחים נעשה זאת עד שיוכו מהשורש".

ראש ממשלת בולגריה: מחבל מתאבד ביצע את הפיגוע

מתקפת הטרור על אוטובוס הישראלים שיצא אמש מנמל התעופה בבורגס התבצעה על ידי מחבל מתאבד, כך טוען היום ראש מממשלת בולגריה בויקו בוריסוב בשיחה עם סוכנות הידיעות הבולגרית. ההערכה התקבלה מגורמי ביטחון נוספים בבולגריה, שחשו אמש לזירת הפיגוע. לאחר לילה קשה, החל הבוקר פינוי הפצועים מהפיגוע, שיצאו בשעות הבוקר בדרכם חזרה לארץ.

בשעות הבוקר החלו פצועים ישראלים להשתחרר מהמחלקות בבתי החולים. כעשרה אמבולנסים של הצלב האדום המתינו להם בפתח בית החולים בבורגס, ולקחו אותם לנמל התעופה שם המתינו להם שני מטוסי הרקולס ישראלים.

ד"ר תת אלוף איציק קרייס, קצין רפואה ראשי סיפר על מבצע הבאת הפצועים. "32 מהפצועים כבר עלו על מטוס בדרכם לישראל, כששניים נוספים שהועברו לבית החולים בסופיה יישארו לטיפול רפואי כיוון שמצבם קשה", אמר קרייס בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. המטוס ועליו 32 הפצועים צפוי לנחות בישראל בשעה 16:00. מטוס בואינג נוסף יצא לבולגריה כדי לאסוף את יתר הפצועים.

משרד החוץ הבולגרי אישר שמדובר בפעולת טרור נגד מטרה ישראלית. בבולגריה הקצו משאבים רבים לחקירת הפיגוע, ועל פי הדיווחים בסוכנות הידיעות הבולגרית, הכוחות פועלים בשיתוף פעולה יחד חוקרים מה-FBI, ה-CIA, וגורמי מודיעין ישראלים.

המחבל תועד במצלמות האבטחה

מצלמות האבטחה בשדה התעופה תיעדו אדם חשוד שהסתובב ליד האוטובוס במשך כשעה לפני הפיצוץ. ממידע ראשוני עולה שמדובר באיש ממוצא קווקזי עם שיער ארוך שלבש בגדי ספורט.

גופתו של האיש נמצאה בזירה עם הפציעות החמורות ביותר - מה שמחזק את סברת החוקרים שהוא מבצע הפיגוע. על גופו נמצאו דרכון אמריקני, ורישיון נהיגה ממדינת מישיגן, שהיו ככל הנראה מזויפים. חוקרי ה-FBI טוענים שהנתונים של האיש לא מופיעים במסד הנתונים. כמו כן לא מתקבלים נתונים על זמני הכניסה של אותו אדם לבולגריה.

נתניהו: נגיע אל שולחי הפיגוע ומבצעיו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הפנה אצבע מאשימה כלפי אירן, אותה הוא רואה כאחראית. "כל הסימנים מובילים אליה. רק בחודשים האחרונים ראינו את הניסיונות של אירן לפגוע בישראלים בתאילנד, הודו, גאורגיה, קניה וקפריסין. 18 שנים בדיוק אחרי פיגוע התופת בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה. הטרור האירני הרצחני ממשיך לפגוע באנשים חפים מפשע. זוהי מתקפת טרור אירנית שמתפשטת בעולם כולו. ישראל תגיב בעוצמה לטרור האירני".

הבוקר שוחח קיים נתניהו התייעצויות ביטחוניות בעקבות הפיגוע בבולגריה וההתפתחויות בסוריה. במקביל, שוחח ראש הממשלה עם פרופ' גבי ברבש, מנהל בית החולים איכילוב, שנמצא עם המשלחת הרפואית לבולגריה והודה על ההתארגנות המהירה. ברבש ציין כי בבורגס נרתמו רבים לתרום דם לפצועי הפיגוע.

גם שר הביטחון אהוד ברק הגיב לאירוע הטרור: הפיגוע הזה חמור מאוד. אנו במערכת הביטחון עוקבים מזה זמן רב אחרי כוונותיהם של חמאס, חיבאללה וכוחות אירנים לבצע פיגועים ברחבי העולם. זהו מאבק ארוך אבל נפעל בכל כוחנו כדי להגיע אל מבצעי הפיגוע ושולחיהם".

חדר המצב של משרד החוץ: 02-5303155

פיגוע בבורגס - סיקור מיוחד:

פורסמו שמות הנרצחים בבולגריה

גילתה שהיא בהיריון ונהרגה בפיגוע

2 חברי הילדות נהרגו, השלישי נפצע

אמיר ואיציק נהרגו, נשותיהם נפצעו

שלב אחר שלב: כך בוצע הפיגוע

דיווח: המחבל - איש אל-קעידה

כך נראית התעודה המזויפת של המחבל

רה"מ: "נרדוף המפגעים, נגבה מהם מחיר"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת