מחשש לתקיפה ישראלית: שר ההגנה ליאון פנטה יגיע לישראל בסוף החודש

לאחר כישלון שיחות המעצמות עם אירן, הממשל בארה"ב מודאג שוב מהאפשרות שישראל תתקוף את מתקני הגרעין ללא התראה מראש. עקב כך, החליטו בממשל לשלוח לארץ את שר ההגנה פנטה והיועץ לביטחון לאומי דונילון בניסיון להרגיע את ישראל. אמש, נחתה בישראל מזכירת המדינה קלינטון לסדרת פגישות עם רה"מ נתניהו ושר הביטחון ברק

סוללת בכירים מגיעים לארץ. פנטה (AP)

אמריקה מנסה להרגיע: בעקבות כישלון השיחות בין המעצמות לאירן בנושא הגרעין, בארה"ב שוב חוששים כי ישראל מתכננת תקיפה בעומק הרפובליקה האיסלמית ושולחים לאזור את בכירי הממשל לתיאומים ביטחוניים.

העיתון "מעריב" פרסם היום כי שר ההגנה האמריקני ליאון פנטה צפוי להגיע בסוף החודש לישראל, בנוסף לביקורה של מזכירת המדינה קלינטון ולפגישות החשאיות שערך היועץ לביטחון לאומי טום דונילון בסוף השבוע בארץ. לפי הדיווח, פנטה יערוך בישראל פגישות עם בכירים ישראלים שבמרכזן יעמוד הנושא האירני.

טום דונילון ערך בישראל ביקור חשאי

הבית הלבן חשף כי היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב קיים אמש פגישות חשאיות עם רה"מ בנימין נתניהו , שר הביטחון ברק והיועץ לביטחון לאומי של ישראל, יעקב עמידרור.

בהודעה הרשמית שפורסמה לאחר סיום השיחות נכתב כי "הביקור התקיים בהמשך להתייעצויות מתמשכות בין גורמים ישראליים לגורמים אמריקניים בסוגיות של ביטחון אזורי". לפי הערכות שונות, ביקורו של דונילון בארץ נועד לבדוק את כוונותיה של ישראל בנוגע לתקיפת מתקני הגרעין האירנים לאחר שהסנקציות והמשא ומתן עם המעצמות לא הניבו את התוצאה הרצויה.

אחרי מורסי: קלינטון תיפגש עם נתניהו וברק

אמש נחתה מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון לביקור בישראל, אותו הגדיר בכיר אמריקני כ"תיאום אסטרטגיה". במהלך ביקורה שיימשך כיממה צפויה קלינטון להיפגש עם רה"מ ועם שר הביטחון ולדון עמם בתוכנית הגרעין האירנית וכן בניסיונות להניע מחדש את תהליך השלום עם הפלסטינים.

קלינטון נחתה סמוך לשעה חצות בנתב"ג בתום ביקור בקהיר. אל ביקורה הראשון של קלינטון בישראל מזה כמעט שנתיים התלוו שליח ארה"ב למזרח התיכון דיוויד הייל ותת מזכירת המדינה וונדי שרמן, המייצגת את וושינגטון בשיחות בין המעצמות לבין אירן.

במהלך הבוקר תיפגש שרת החוץ האמריקנית עם עמיתה הישראלי אביגדור ליברמן ולאחר מכן תמשיך לפגישה עם הנשיא שמעון פרס. מלשכת הנשיא נמסר כי הפגישה בין השניים תתמקד בין היתר ביחסים בין ירושלים לקהיר, על רקע היבחרו של מוחמד מורסי לנשיאות מצרים.

אחר הצהריים צפויה קלינטון להיפגש עם ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד ובתום הפגישה תיוועד עם שר הביטחון אהוד ברק. בשעות הערב ייפגשו רה"מ נתניהו ושרת החוץ האמריקנית. אחרי פגישתם צפויים השניים לקיים מסיבת עיתונאים משותפת.

ביקורה של קלינטון בישראל הוא האחרון במסע שכלל שמונה מדינות באירופה, אסיה והמזרח התיכון. גורם בכיר במשלחת האמריקנית מסר כי פגישותיה של שרת החוץ האמריקנית עם הבכירים הישראלים תישא אופי של "תיאום אסטרטגיה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת