הנשיא פרס תוקף את ההתנחלויות

דברים לא שגרתיים של נשיא המדינה באזכרה לזכרו של חוזה המדינה הרצל. פרס תוקף את ההתנחלויות שנבנות באזורים פלסטיניים, ואומר כי הם עלולים להביא לאובדן הרוב היהודי במדינה. "מדינה יהודית ללא רוב יהודי, ספק אם תוכל להישאר יהודית". בימין תוקפים: "נבואת ייאוש פוליטית"

כבר לא ממלכתי? הנשיא פרס, באזכרה היום (מארק ניימן, לע"מ)

הנשיא שמעון פרס תוקף את מפעל ההתנחלויות. על קברו של חוזה המדינה הרצל, התבטא הנשיא בצורה לא אופיינית ואמר כי ההתנחלויות הממוקמות בשטחים המיושבים בצפיפות על ידי פלסטינים עלולה להביא לחורבנה של מדינת ישראל, בגלל איבוד הרוב היהודי. בימין מיהרו לתקוף את הנשיא: "הוא חוטא לתפקידו ומפלג את העם".

"ההתנחלות הישראלית בשטחים המיושבים בצפיפות באוכלוסייה ערבית, שבאה בעקבות התקפתם עלינו, עלולה להביא לשינוי דמוגרפי מאיים. כלומר, לסיכון הרוב היהודי בארץ ישראל. מדינה יהודית ללא רוב יהודי, ספק אם תוכל להישאר יהודית", אמר הנשיא על קברו של הרצל. "עצמאות לאומית בעולם הדמוקרטי מחייבת לשמור על רוב יהודי, וזהות לאומית בעולם רב-תרבותי מחייבת לשמור על הייחוד הרוחני של העם היהודי", הוסיף פרס.

הנשיא המשיך ואמר כי "כאשר הרצל אמר 'אם תרצו אין זו אגדה', כוונתו לא הייתה ויתור על האגדה, אלא להיפך. ללא רצון באגדה, כלומר בחזון, לא תוכל להתקיים מדינה יהודית". פרס גם הסביר: "כלומר, שלא ניתן לקיים את היהדות ההיסטורית, ללא חזון היסטורי. הרצל הציע לעמו חזון. חזונו של הרצל היה לטווח ארוך. לזמן שאינו זמני. מדינה יהודית חייבת להיות לאורך הימים מקלט בטוח לביטחונו של היהודי ומרכז לחייו הרוחניים".

"זקנתו מביישת את בחרותו"

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין הגיב לדברי הנשיא: "הסכנה היחידה שעומדת היום בפני מדינת ישראל כמדינה יהודית היא רפיון האמונה בזכותנו ההיסטורית על אדמתנו. מתמיה שהנשיא בחר לשלוף את נבואת היאוש הפוליטית שלו דווקא באזכרה לבנימין זאב הרצל - שהוא סמל לדבקות בחזון כנגד כל המייאשים ומרפי הידיים".

מנכ"ל הפורום המשפטי למען ארץ ישראל נחי אייל הצטרף למגנים: "נשיא המדינה חוטא לתפקידו כשהוא מפלג ומשסה את העם. חבל שפרס, שבנה ישובים ביש"ע , עוסק היום בהפחדות ובסכסוך חלקי העם השונים ופוגע במוסד הנשיאות. בעבר היה לפרס מניות יסוד בבנין ההתנחלויות, חבל שזקנותו מביישת את בחרותו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת