פרס לפוטין: "השמע קול ברור ופומבי נגד אירן"

נשיאי רוסיה וישראל נועדו הערב בירושלים ודנו, בין היתר, בנעשה בסוריה ובתכנית הגרעין של טהרן. פרס ביקש מאורחו למנוע זליגה של נשק לא קונבנציונלי המצוי בסוריה לידי גורמים שונים, ואילו האחרון התבטא נגד התערבות צבאית שם - וברפובליקה האיסלאמית

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נועד הערב בבית הנשיא בירושלים עם עמיתו ומארחו הישראלי, שמעון פרס. השניים נשאו נאומים שכללו בעיקרם מחמאות הדדיות - אך בפגישה שנערכה ביניהם קודם לכן דנו בסוגיות מרכזיות הנוגעות למצב במזרח התיכון. את הנאומים העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

פוטין הגדיר את עמדותיה של ישראל באשר לאירן ולסוריה "קשוחות" והזהיר מפני מעורבות צבאית - הן כדי למנוע את התחמשות הרפובליקה האיסלאמית בנשק גרעיני והן בניסיון לעצור את מרחץ הדמים שמבצע צבאו של בשאר אסד. "צריך ללמוד מניסיון העבר במזרח התיכון", אמר הנשיא הרוסי לפרס - והדגיש כהמחשה את הסתבכות המערב באפגניסטן ובעירק.

פרס, מצדו, ביקש מפוטין להפעיל את השפעת ארצו כדי למנוע זליגה של נשק לא קונבנציונלי מסוריה לידי גורמים שעלולים יהיו לעשות בו שימוש. נוסף על כך, הוא קרא לו "להשמיע קול ברור ופומבי נגד קריאות אירן להשמדת ישראל".

"הנשיא הצעיר" מול פרס 

פרס פתח את נאומו בברכות חמות לפוטין וכך גם ולמורשת ארצו ואמר: "יש בארצנו לתרבות הרוסית: לשיריה, ללחניה, לספריה. אתה הנשיא המנוסה בעולמנו ומצד שני אתה נשיא צעיר מאוד", הוסיף הנשיא הישראלי בהומור, "אנו זוכרים את יחסך החם לישראל, ואנו מצפים לראותך כנשיא שיתרום גם בעתיד לשלום באזורנו. מאז היבחרותך התקדמנו מאוד ביחסים שבינינו. אפשר היום לנוע בין שתי המדינות ללא ויזות. והתפתח שיתוף פעולה מדעי בין שתי ארצותינו".

"ישראל בנויה על מסירותו של האדם ועל תרומתו של המדע", הצהיר פרס, "ארצנו כה קטנה שיש בה גבולות יותר מאשר מרחבים. המדע אינו יודע גבול ואינו מכיר גבולות. רוסיה בורכה ביכולת מדעית גבוהה וגם במרחבים שופעים. היא עשויה להיות ספק של לחם לעולם רעב. רוסיה נשאה במחיר מלחמות שאין דומה לו. היא שילמה בדם מיטב בניה על הניצחון על היטלר והיא יכולה להיות היום תורם השלום לעולמנו המלא סכסוכים".

"ניסיונך העשיר וכושר הנהגתך יכולים לתרום רבות להפסקת האלימות, לקירוב השלום, לשחרר את עולמנו מאויבים ומסכנות", סיכם פרס, "ביקורך כאן אפשר לנו להצדיע לגיבורי הצבא האדום. העולם הנאור כולו חייב בהצדעה זו. גיבורי הצבא האדום הם שהכריעו את השטן הנאצי. ביקורך כאן הוא הזמנה ליצירת תקווה חדשה. הבה נפעל ביחד להפוך את האזור הזה למחוז של תקווה טובה. לדור הצעיר, לילדים שלנו, לכל הצעירים, לכל הילדים. ללא הבדל לאום או דת. לחמנו כתף אל כתף כדי להביס אויב נורא. הבה נפעל שכם אל שכם כדי להביא עתיד חדש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת