קלינטון: "רוסיה מעבירה מסוקי קרב לסוריה"

יממה לפני שהוא מקבל את מדליית החירות האמריקנית, הגיע נשיא המדינה שמעון פרס לדיון פתוח עם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון, במסגרת פורום סבן לחקר המזרח התיכון. השניים דנו בסוריה, קלינטון: "אירן תומכת במשטר באופן פעיל"

נשיא המדינה שמעון פרס נפגש הערב (שעון ישראל) עם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון, זאת במסגרת פורום סבן לחקר המזרח התיכון בוושינגטון. השניים ניהלו דיון פומבי על המצב באזור. הדיון הועבר במלואו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

בתחילת הדיון, נשאלו שני המנהיגים על המצב בסוריה. קלינטון אמרה ש"מה שקורה בסוריה משנה מאוד לארה"ב, אבל יותר דרמטי לישראל. אנו ממשיכים לתמוך במאמציו של קופי ענאן כי הוא מייצג את האו"ם ואת הליגה הערבית. זה יוצא דופן שיש שליח אחד שמדבר עבור שני ארגונים".

"ענאן מנסה להרכיב קבוצת מדינות, כולל רוסיה, שאנו מסכימים שיש לכלול אותה, כדי לעבוד על מפת דרכים לקראת שינוי פוליטי. ברוסיה אומרים שהם לא תומכים באסד אבל מודאגים ממי שיבוא אחריו. הקו האדום שלנו היה אירן, לצרף אותה לתכנית זו טעות קשה - הם תומכים במשטר ומעודדים באופן פעיל לא רק את הצבא הרגיל, אלא גם את המיליציות שצצות שם".

קלינטון אמרה שמועצת הביטחון נתנה ל"תכנית שש הנקודות" של ענאן עד אמצע יולי לגרום לשינוי, ואם לא יראו שיפור במצב - לא יאריכו את נוכחותו במקום. "הסכנה למשגיחים הולכת וגדלה", אמרה. "אמרנו לרוסים להפסיק את משלוחי הנשק. הם אמרו שאין מה לדאוג, שכל המשלוחים לא קשורים לנשק, זה לא נכון ואנחנו מודאגים מהמידע שיש מסוקי קרב בדרך מרוסיה לסוריה. זה ידרדר את העימות באופן דרמטי".

פרס: תנו לליגה הערבית לעשות את זה

פרס אמר אחרי מזכירת המדינה ש"יש להעריץ את האומץ של העם הסורי". הוא הציע שהליגה הערבית תנהל את המגעים מול אסד ותתמודד עם המשבר: "אתם לא רוצים שיתערבו, תעשו זאת בעצמכם. האו"ם יתמוך. אבל תעשו. תנו לערבים לעשות את זה, הם מוכנים, תנו להם לקחת אחריות. נתמוך בהם בכל דרך - אני לא מדבר על ישראל, כי לא בטוח שהם ירצו את תמיכתנו. כרגע זו צריכה להיות ההחלטה. מנהיגי העולם, מה יכולים הרוסים לעשות? יאשימו אותם בהתערבות. הליגה הערבית יכולה וצריכה לעשות את זה".

במסגרת האירוע הוענקה תעודת הוקרה לתורמים העיקריים של המרכז, חיים ושריל סבן. מחר צפוי הנשיא הישראלי גם לקבל את מדליית החירות מידיו של עמיתו האמריקני ברק אובמה. מדובר בעיטור מכובד שמוענק לנשיא הישראלי על תרומתו לשלום העולמי. עד כה הוענקה מדליית החירות רק לאדם אחד, חבר הכנסת לשעבר נתן שרנסקי. כעת, כאמור, יהיה פרס השני לקבל את המדליה, כשאיתו בני משפחתו ופמליה מכובדת של נציגים ישראלים.

ממשיך סדרה של פגישות מדיניות

את ביקורו בארה"ב מנצל הנשיא פרס גם למספר פגישות מדיניות עם בכירים בממשל. הלילה (שעון ישראל) נפגש פרס עם שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, בפנטגון, ואמר לו: "אני מכבד מאוד את התהליך הדיפלומטי אך הזמן רץ והאירנים ממשיכים במרוץ המואץ לבניית פצצה גרעינית תוך שהם ממשיכים לשקר ולרמות".

"אסור לאפשר לאירן להשתלט על המזרח התיכון", הדגיש הנשיא. "זו משאלתם של האייטולות, אירן היא המדינה היחידה שיש לה שאיפות אימפריאליסטיות בשם הדת. אף מדינה אחראית בעולם אינה יכולה לקבל מצב שבו המזרח התיכון ייפול קורבן להגמוניה איראנית". פאנטה מצדו פתח את דבריו ואמר כי "היחסים הביטחוניים עם צה"ל חזקים מתמיד, יציבים ומתמשכים" וכן כי "המטרה של הצבא האמריקני היא לקדם את השלום בעולם ולהעניק לילדים של כולנו עתיד טוב יותר".

"אבו מאזן - פרטנר רציני לשלום"

פרס גם התייחס לנושא המשא ומתן עם הפלסטינים. "הרכבת הקואליציה החדשה יכולה בהחלט לקדם את הסיכוי לשלום", ציין הנשיא. "אבו מאזן הוא פרטנר רציני לשלום ואני מאמין כי אם ייפתח משא מתן רציני ניתן יהיה להגיע להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים".

הנשיא התקבל במשמר כבוד צבאי, חתם על ספר האורחים של הפנטגון וערך פגישה ביטחונית עם שר ההגנה בארבע עיניים. בתום הדיון יצאו השניים לפגישת עבודה מורחבת בהשתתפות ראשי מערכת הביטחון האמריקנית ביניהם גם ראש המטות המשולבים הגנרל מרטין דמפסי. בתום הפגישה העניק פאנטה מדליית הוקרה מיוחדת של הפנטגון לפרס. "זה היה מרתק לקבל ממך סקירה כל כך מעמיקה על המצב ועל ההתמודדות עם המשברים וההזדמנויות שלפתחנו", סיכם פאנטה.

רוצים לקבל עדוכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק