בארה"ב מתנערים מ"הפיצוי" של רה"מ

נתניהו מתכנן בניית מאות יחידות דיור חדשות בשטחים כדי לפצות את המתנחלים על פינוי האולפנה בבית אל, אבל בוושינגטון לא ממהרים לאמץ את מתווה הפיצוי של רה"מ. "הבנייה בהתנחלויות מנוגדת להתחייבויות ישראל", אמר דובר מחלקת המדינה האמריקנית

ראש הממשלה בנימין נתניהו כנראה מרוצה מהפיתרון שהציע לתושבי בית אל בתמורה להעתקת חמשת מבני האולפנה, אך בממשל אובמה מרימים גבה מהקלות שבה מבטיח ראש הממשלה בישראל מתווה שמנוגד לעמדה האמריקנית.

בהודעה מטעם הבית הלבן, אמר הערב מארק טונר, דובר מחלקת המדינה האמריקנית כי "בעניין הודעת ממשלת ישראל שתאשר בנייה של 300 יחידות דיור נוספות בגדה המערבית, כבר אמרנו מפורשות שהבנייה המתמשכת של ישראל בהתנחלויות פוגעת במאמצי השלום ונוגדת את התחייבויותיה".

רה"מ: "נרחיב את בית אל, נחזק את התנחלויות"

מוקדם יותר התייחס נתניהו להחלטה בנאום מיוחד, בו הסביר כי המתווה החדש יועיל להתנחלויות. "ישראל היא מדינה דמוקרטית שבה הציות לחוק הוא נדבך יסוד לחיינו החופשיים", אמר ראש הממשלה. "ישראל היא דמוקרטיה שומרת חוק. כרה"מ אני מחויב לשמור על החוק ולשמור על ההתיישבות. אומר לכם כאן: אין שום סתירה בין השניים. החוק שנדחה היה פוגע בהתיישבות ולעומת זאת, המתווה שהחלטתי עליו, הרחבת היישוב, העתקת הבתים והגנה משפטית מפני תקדים - מחזק את ההתיישבות".

"עם זאת, צריך לומר שזה לא יום פשוט וקל", הוסיף ראש הממשלה. "העתקת בתים ממקומם, גם אם מדובר בחמישה בתים בלבד, זו בוודאי איננה פעולה שהממשלה ששה לבצע. אבל בית המשפט קבע מה שקבע ואנחנו מכבדים את החלטות מערכת המשפט".

"במקביל, יורחב היישוב בית אל, 30 המשפחות יישארו בבית אל ויצטרפו אליהן 300 משפחות חדשות", הסביר נתניהו. "אלה שחושבים שהם ישתמשו במערכת המשפט כדי להזיק להתיישבות - טועים. כי בפועל ההפך הגמור קורה. במקום הקטנת בית אל - הרחבת בית אל. במקום מחלשת ההתיישבות - חיזוק ההתיישבות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת