ארדואן: "לא צריכים תיירים מישראל"

ראש ממשלת טורקיה לא מתרגש מ"החרם" הצרכני של התייר הישראלי שאינו מבקר עוד במדינתו. "הצלחנו למלא את מקומם של התיירים מישראל ובשנה החולפת היו לנו 31 מיליון תיירים", הצהיר ארדואן שהתנה את השבת היחסים בין המדינות לסדרם בהתנצלות ישראלית ובתשלום פיצויים למשפחות הרוגי המשט

ארדואן נגד ישראל, שוב (רויטרס)

ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן, יוצא במתקפה חריפה נוספת נגד ישראל ומאיים כי היחסים בין המדינות לא יחזרו לסדרם עד שלא תתקבל התנצלות רשמית על אירועי משט המרמרה, כך מפרסם הבוקר העיתון "מעריב". ארדואן לא מתרגש גם מ"החרם" של התייר הישראלי ומבהיר כי טורקיה מסתדרת גם בלעדינו.

"איננו זקוקים לתיירים מישראל", הצהיר ארדואן במהלך קבלת הפנים שנערכה למשתתפי הכנס הכלכלי בדאבוס. "הצלחנו למלא את מקומם של התיירים מישראל ובשנה החולפת היו לנו 31 מיליון תיירים".

"חזרה של יחסי טורקיה-ישראל לנורמליות מותנית בצעדים שישראל צריכה לנקוט בהם", הצהיר ראש הממשלה הטורקי והתנה את החזרה ליחסים תקינים עם ישראל בכך שהמדינה תתנצל באופן פומבי בפני טורקיה על אירועי משט המרמרה, בכך שישראל תשלם פיצויים למשפחות ההרוגים במשט ובביטול ההסגר על רצועת עזה.

משפט המרמרה יוצא לדרך

משפט המרמרה יוצא לדרך, ארכיון (דובר צה"ל)
בית המשפט הטורקי יתכנס לראשונה ב-6 בנובמבר, על מנת לדון בתביעה שהוגשה נגד הבכירים הישראליים בפרשת המשט, כך מדווחים כלי התקשורת בטורקיה. על פי הדיווח, כבר בדיון הראשון יוצגו מספר עדויות על התקרית שאירעה ב-31 במאי 2010 ושגרמה להידרדרות קשה ביחסי ישראל-טורקיה.

בטורקיה מדווח כי פרוטוקול התביעה שהוגש לבית הדין העליון באיסטנבול יתורגם לאנגלית ויועבר גם לרשויות המשפט בישראל. בנוסף, ידרוש בית הדין למנות עורכי דין לנאשמים הישראלים - על מנת לקיים ניהול תקין של המשפט. הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ויתר בכירי צה"ל הנאשמים לא יגיעו כמובן לדיוני בית המשפט, והם יישפטו וייענשו בהיעדרם.

בשבוע שעבר עוררה טורקיה סערה לאחר שהוגשו לבית המשפט באיסטנבול כתבי אישום נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, מפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום, ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין וראש להק מודיעין בחיל האוויר לשעבר אבישי לוי. כולם, בגין מעורבותם הישירה ואחריותם על תקרית ה"מרמרה", בה נהרגו תשעה טורקים על סיפון ספינת הסיוע לעזה, בעימות על הסיפון עם לוחמי השייטת. בנוסף, דרשה טורקיה להוציא צווי מעצר בינלאומיים נגד הארבעה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת