רה"מ נתניהו: לגרש מיידית 10 אלף מסתננים

ראש הממשלה נתניהו ערך דיון חירום בסוגיית המסתננים במהלכו קרא להאיץ את החזרתם ולגרש מיידית 10 אלף זרים. מהנתונים עולה שאת רוב המסתננים לא ניתן לגרש זאת בגלל הסכמים ואמנות בינלאומיות עליהם חתומה ישראל. במשרד החוץ זועמים על השר ישי כי הזמין את שגריר ארתריאה לפגישה מבלי לעדכנם: "זה מביך"

בדיון חירום שהתקיים אתמול הנחה ראש הממשלה להאיץ את החזרת אזרחי דרום סודן, חוף השנהב, גאנה ואתיופיה השוהים בישראל בניגוד לחוק. בדיון אמר נתניהו כי יש להחזיר מיידית לארצם 10 אלף מסתננים.

עם זאת, במצב הנוכחי ישראל לא יכולה לתבוע את החזרת כלל המסתננים. שלשום נכנסה לתוקף הנחיה של ראש הממשלה לפיה מי שיעבור את הגבול ייכנס למעצר. מהנתונים עולה כי מתוך 60 אלף מסתננים את רובם אי אפשר להחזיר בשל החוק הבינלאומי והאמנות עליהם חתומה ישראל.
כך לדוגמא אי אפשר להחזיר 34 אלף מסתננים מארתריאה, 10-15 אף מסתננים מסודן וכן גם מאות מסומליה. למעשה ניתן לגרש רק 10 אלף מסתננים - קרוב ל-10 אלף מסתננים מחוף השנהב וניגריה ועוד 1,500 מדרום סודן.

מבוכה דיפלומטית לישראל

בשבוע שעבר משרד החוץ מנע מבוכה דיפלומטית כששר הפנים אלי ישי ניסה להתקשר לשר החוץ האריתראי - שיחה שאנשי המשרד מנעו. בנוסף, השר ישי הזמין לשיחה את שגריר אריתריאה בישראל זאת מבלי לעדכן את אנשי משרד החוץ, ודרש ממנו למנוע את הגעת האזרחים לישראל.

ישי טוען כי הוא לא היה צריך לעדכן אותם בעניין ובמשרד החוץ טוענים מנגד כי מדובר בפגישת סרק שכן על פי האמנות עליהם חתומה ישראל אי אפשר להחזיר אריתראים לארצם. גורמים מדיניים אמרו בתגובה כי לא ניתן לעבוד בצורה כזו מביכה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת